Home Ázia Vietnam Óda na jedlo vo Vietname: to najlepšie a kde ho nájsť

Óda na jedlo vo Vietname: to najlepšie a kde ho nájsť

0

Článok som kompletne aktualizoval: 03.12.2019

Po takmer troch mesiacoch napchávania sa vo Vietname, ktorý som si zamiloval, som chcel napísať článok o tejto fantastickej krajine, a hlavne ako ju ochutnať. Vietnamské jedlo je moja srdcovka a tak som si písanie tohoto článku (a aj to obžerstvo, ktoré prišlo hneď po tom, ako som odližil foťák) neskutočne užíval.

V článku nájdeš tradičné ale aj menej tradičné vietnamské jedlá, ktoré na svojich cestách Vietnamom MUSÍŠ ochutnať. A kde presne? Kľudne aj v Hanoji!

Prečo práve Hanoj? Asi preto, že som sa sem vybral ochutnať svetoznáme Phở Bò. Navyše, väčšina cestovateľov sa Hanoju nevyhne. Síce asi nebude tým najkrajším (a najčistejším) mestom na svete, zato som v ňom našiel jedlá z celého Vietnamu na jednom mieste.

Jedol som často v blízkom okolí Old Quarter (starej štvrte). Drvivá väčšina cestovateľov je tu aj ubytovaná a tak sú tieto miesta dobre dostupné.

Tento zoznam nie je to najlepšie z najlepšieho. A už určite nemá záujem byť zoznamom všetkého dobrého, čo sa vo Vietname ochutnať dá (taký zoznam by zabral celú knižnicu, nie jeden článok!). Chcem, aby bol pre teba križovatkou chutných, úžasných miest, kde ochutnať autentické vietnamské jedlá a to aj keď si v Hanoji len na pár nocí.

Tak ako to dopadne, keď sa do Hanoja dostane vyhladovaný Slovák? ? Všetko sa dozvieš nižšie.

Pre vegánov a vegetariánov

Ak si vegán alebo vegetarián, tak v Hanoji to nebudeš mať najľahšie. Preto som v zozname nižšie vypichol vegetariánske/vegánske jedlá, prípadne kde sa dá zohnať verzia bez mäsa a zvieracích produktov.

Jednoducho hľadaj v článku ? brokoličku.

Óda na street food v Hanoji

Bola to jedna konkrétna polievka – Phở Bò, ktorá ma pritiahla do Hanoja. Fascinovaný tým, aké chutné a ľahké dokáže byť také jednoduché jedlo, som ho chcel ochutnať priamo v jeho rodisku.

Možno ma pôvodne zlákala polievka, ale v Hanoji ma udržali všetky ostatné jedlá, kvôli ktorým sa nemôžem dočkať, až sa sem zas vrátim. Krása Hanoja nie je len v jedlách ako takých, ale v celkovej atmosfére a aj šialenstve, ktoré ho sprevádzajú.

Prechádzka mestom s miliónmi bzučiacich motoriek, úžasné vôňe šíriace sa ruchom ulice, celé rodiny s ďeťmi sediace na malých plastových stoličkách užívajúc si čerstvo prichystané jedlo… Zážitok, ktorý sa nepodarí napodobniť nikde inde na svete. Nádhera jedla, ktorá nie je len o zahnaní hladu, ale oknom do kultúry a zdrojom inšpirácie.

Kuchyňu a kultúru okolo varenia vo Vietname pre mňa vystihol Luke Nguyen v jeho knihe The Songs of Sapa: Stories and Recipes from Vietnam. Amatérsky preložené do slovenčiny by jeho myšlienka znela asi takto:

„Pre nás Vietnamcov je jedlo náš život. Stále jeme, varíme a hovoríme o jedle. Jedlo je naša komunikácia. Jedlo je naša kultúra.“

Zvedavý, ako to vyzerá? Tak poďme na to. ?

Bún Bò Nam Bộ

Moja láska na prvý pohľad bolo Bún Bò Nam Bộ. Fantastická kombinácia tenkých ryžových slížov (Bún) s hovädzím mäsom () marinovaným v cesnaku a osmaženým v rybej omáčke s čerstvými sójovými klíčkami, kapustou, zelenou papájou a mrkvou. Vrch sa doplňuje čerstvým zeleným koriandrom, a na kúsky nasekanými arašidami. Dostaneš tak jedlo s výraznou chuťou hovädzieho mäsa, osviežené čerstvým koriandrom a papájou s kyselkavým koncom z rybej omáčky. Nepredstaviteľne „žravá“ kombinácia.

V Hanoji je veľa reštaurácii, v ktorých som toto jedlo ochutnal, ale jedna z nich je výnimočná. Bún Bò Nam Bộ som tu ochutnal prvýkrát a inde som už lepšie nenašiel. Reštaurácia má dlhú tradíciu a je pomenovaná veľmi príznačne – proste „Bún Bò Nam Bộ“. Na obedy a večer je plná na prasknutie a špecializuje sa len na dve jedlá, z ktorých jedno je práve Bún Bò Nam Bộ. Keď som ho tu ochutnal, vždy som sa rád vrátil s každým, koho som v Hanoji na cestách stretol.

Posledná fotka vyššie vznikla po skvelom obede s Nomádmi. A zatiaľ čo miestny kuchár vie pripraviť jedlo pekne ostré, zaostrenie mojej zrkadlovky bol preňho problém aj na siedmy pokus.

Kde? Bún Bò Nam Bộ, 67 Hàng Điếu, Cửa Đông, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 60 000 VND (cca 2.2 EUR)
? Pre vegetariánov: kľudne si vypýtaj verziu bez mäsa, rybej a ústricovej omáčky

Bánh Cuốn

Tenučké biele ryžové palacinky plnené drobnými kúskami bravčového mäsa s vychutenou zmesou z mletých húb (Judášove uši) posypané smaženou cibuľkou a čerstvou petržlenovou vňaťou.

Jedia sa na raňajky a rýchlo som si ich zamiloval. Kedykoľvek by som ich vymenil za ťažké raňajky typu praženica, párky alebo vajíčka tak typické pre naše západné kultúry. Biele cesto palaciniek, superrýchlo upečené na širokej kovovej doske rozpálenej ohňom z palivového dreva, je takmer bez chuti. Príjemne zjemňuje svoj obsah, ktorý je naopak veľmi výrazný, aj keď je v palacinke roztrúsený len v malých kúskoch. Vďaka jemne slizkému povrchu sa dobre zošuchnú do žalúdka.

Dochutené mletým bielym korením, palacinky Bánh Cuốn boli pre mňa vždy skvelým začiatkom dňa.

Kde? Ochutnaj ich v malej reštaurácii na adrese 12 Hàng Gà v časti Hàng Bồ, kde okrem klasickej bravčovej verzie ponúkajú aj palacinky plnené zmesou z kuracieho mäsa alebo kreviet.
Cena: 35 000 VND (asi 1.3 EUR)
? Pre vegetariánov: Na požiadanie ti pripravia palacinky aj bez mäsa. Nebudú najvychutenejšie, ale posypané čerstvým koriandrom s arašidami a dochutené trochou sójovej omáčky chutia výborne a sú ľahunké.

Món Tôm Nuong

Drobná pochúťka, ktorá je rozšírená hlavne v prímorských mestách a okolo najväčších pamiatok. Čerstvé mladé krevetky napichnuté na špíze a ugrilované nad prírodným ohňom sa jedia celé a chutia absolútne famózne samotné alebo s rôznymi omáčkami.

Takýto mini-snack ťa aj pri tých najväčších pamiatkach vyjde len na 5 000 VND (asi 0.19 EUR), čo je za niečo malé a zdravé do žalúdka úplne úžasná cena. V Hanoji je niekedy problém zohnať krevetky čerstvé. My sme ich kupovali vždy v pojazdných stánkoch na bicykloch, ktoré sa stále presúvali. Hľadaj tie, ktoré držia krevetky ešte živé – tie sú najčerstvejšie.

Kde? kdekoľvek večer v Hanoji, hľadaj obchodníka, ktorý má špízky čerstvo ugrilované a ideálne drží krevetky ešte živé
Pre vegetariánov: ak neješ ryby, tak sa tomuto jedlu budeš musieť vyhnúť
Cena za jeden špíz: 5 000 VND (asi 0.19 EUR)

Chả Giò

Známe aj pod názvom Nem rán, tieto závitky sú moje najobľúbenejšie predjedlo, ale aj drobný snack, ktorý si rád vezmem „na dorazenie sa“ do stredu stola k pivku v skupinke kamarátov. Fritované jarné závitky plnené zmesou z mletého bravčového mäsa, zeleniny, húb a korenín zabalené v ryžovom papieri, podávané s miskou omáčky. Sú vynikajúce!

Keď cestuješ Vietnamom, zistíš, že podávaná omáčka sa mení. V Hanoji však zoženieš rovnako jemnú, priehľadnú s rybou omáčkou, ako aj kyslastú so základom z ryžového octu. Jedia sa buď paličkami alebo holými rukami a namočené v omáčke chutia vynikajúco.

Kde? V Hanoji ich zoženieš na každom kroku v ich najrôznejších verziách, či už vegetariánske alebo plnené rôznymi druhmi mäsa. Vegetariánske: Noodle & Roll, 39c Lý Quốc Sư, Hàng Trống, Hanoj
? Vegánske: Chay Snack Cart, 66 B Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hanoj
? Pre vegetariánov: Veľa reštaurácii ponúka závitky len so zeleninou alebo s kúskami tofu.
Cena za porciu: 25 000 VND – 45 000 VND (od 0.9 do 1.7 EUR)

Gỏi Cuốn

Moja obľúbená verzia jarných závitkov nie je smažená. S kopou čerstvej zeleniny, krevetami alebo rôznymi druhmi mäsa sa namáčajú do rôznych omáčok a sú veľmi osviežujúce.

Objednaj si ich a skús prejsť prstom po ryžovom papieri. Mňa vždy udiví, aký je dokonale pevný a hladký, takmer ako plastom potiahnutý papier. Keď sa namočí, haluzne oslizne.

Kde? Opäť na každom kroku.
? Vegetariánske/vegánske: Noodle & Roll, 39c Lý Quốc Sư, Hàng Trống, Hanoj
Cena za porciu: 30 000 VND – 50 000 VND (1.1 – 1.9 EUR)

Thịt Nướng

Voľne preložené ako „grilovačka“, Thịt nướng nájdeš v Hanoji takmer na každom kroku. Stačí sa prejsť ktoroukoľvek ulicou a máš slušnú šancu, že na jej rohoch sa na teba bude niekto usmievať a ponúkať ti mäso na špajli priamo z grilu.

Najčastejšie je dostať bravčové a kuracie mäso naložené v korenistej marináde. Ak máš šťastie, nájdeš aj verziu prekladanú slaninkou, ktorá dodá jedlu šťavnatosť. Grilujú sa veľmi blízko žeravých uhlíkov, otáčajú sa ručne a ohorené časti ti pred podávaním jednoducho ostrihajú nožnicami. Vyber si toho obchodníka, ktorý práve griluje a nemá veľa hotových špajlí na sklade. Ešte horúci špíz chutí najlepšie. Na malý hlad si vezmi jeden, dva špíziky a pochutnávaj si na nich, zatiaľ čo pozeráš do výkladov trhových ochodníkov.

Nájdeš ich všade, ale mne najviac chutili od malých obchodníkov na rohoch križovatiek počas nočného Hanojského trhu, ktorý sa organizuje každý piatok, sobotu a nedeľu na ulici Hang Dao.

Kde? Nočný trh v Hanoji na ulici Hàng Đào (každý piatok, sobota a nedeľa).
Vegetariánske: Tak toto fakt nie 🙂
Cena za jeden špíz: najčastejšie 15 000 VND (0.6 EUR), dá sa nájsť aj za 10 000 VND (0.4 EUR)

Cơm Rang

Cơm rang asi nie najexotickejšie jedlo, ale je istou voľbou v pochybnejšie vyzerajúcich reštauráciach. Nie je na ňom totiž veľmi čo pokaziť. Malé kúsky mäsa, niekedy doplnené farebnou čerstvou zeleninou zmiešané so sójovou a rybou omáčkou, pripravené s ryžou vo veľkých wokoch na krajoch ulice. Niektorí obchodníci do nej pridávajú čerstvo vysmaženú, na pásiky nakrájanú omeletu. Ak je ryža pripravená dobre, je stále trochu vlhká a na vrchu príjemne chrumkavá.

Kde? Smaženú ryžu zoženieš takmer na každom kroku (najlepšia je v horách na severe Vietnamu). V Hanoji vyskúšaj napríklad jedného z obchodníkov na ulici Tống Duy Tân v časti Hoàn Kiếm.
? Pre vegetariánov: Smažená ryža sa často podáva s mäsom, ale môžeš si vypýtať aj verziu bez mäsa, alebo mäso nahradiť tofu. Pozor na rybiu omáčku. Ak neješ ryby, vypýtaj si smaženú ryžu so sójovou omáčkou namiesto tej rybej.
Cena: 40 000 VND (1.5 EUR)

Đậu Phụ Sốt Cà Chua

Tofu v rajčinovej omáčke s mladou jarnou cibuľkou. Po tomto jedle Vietnamci radi siahajú v prípade, že sa im predstavíš ako vegetarián.

Na smaženie tofu používajú dosť veľa oleja (tofu má podľa nich v oleji plávať, aby sa nelepilo na panvice, ktoré tu majú teflónový povrch len málokedy) a smažia ho bez žmýkania alebo predpečenia. Tofu je tak vlhšie, čo nie každému sedí. Po usmažení tofu scedia a zalejú omáčkou z čerstvých rajčín s jemnou jarnou cibuľkou a podávajú s bielou ryžou alebo s rýchlo blanžírovanými kapustnými listami.

Výsledkom je fantastické ľahunké jedlo, z ktorého sa dá poriadne najesť. Jedinou nevýhodou je, že ak vytiahneš päty z Hanoja, dostaneš ako vegetarián na tanier vždy práve toto jedlo, lebo mimo miest na vegánov veľmi priravení nie sú.

Kde? Nang Tam vegetarian restaurant na ulici 79 Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hanoj
? Pre vegetariánov: Vhodné aj pre vegánov. Pozor, v niektorých reštauráciach pridávajú do jedla aj vajíčko, ale dá sa vypýtať/zohnať aj bez neho.
Cena: asi 40 000 VND (1.5 EUR)

Phở Bò

Phở!! Tento zoznam by nebol kompletný bez svetoznámej vietnamskej polievky s hrubými ryžovými rezancami, ktorá ma do Hanoja priviedla. O ňom sa musím rozpísať trochu viac. 🙂

Vo Vietname nájdeš dva hlavné typy hovädzieho Phởseverné Phở a južné Phở.

Mojou obľúbenou (a pôvodnou) verziou je severná Phở (niekedy označná ako Phở Bò Hà Nội, v preklade Hanojská Phở), ktorá vznikla v okolí Hanoja. Vývar je kyslejší, s výrazným škoricovým a badiánovým koncom. V Hanoji pridávajú do polievky okrem opražených korenín viac zázvoru, čím je výraznejšia. Milujem všetko zázvorové a vývar z hanojskej Phở má pre mňa silnejšiu chuť.

Mladšou verziou je južanská Phở (Phở Bò Sài Gòn, v preklade Sajgonská Phở), ktorú dostaneš vo väčšine vietnamských reštaurácii po celom svete. Vývar je sladší, jemnejší, používa menej korenín a niekedy sa doň pridáva aj sépiová omáčka. Polievka je skvelá, ale mne osobne sedí PODSTATNE viac práve tá severská verzia.

Šok pre mňa bol, keď som prvý deň v Hanoji vybehol hneď na jedno „Phóčko“. Bol to deň 1 vo Vietname a ja som sa veľmi bál, že s jedlom chytím nejakú črevnú chrípku, alebo nebodaj svalovca. Preto som chcel niečo, čo bude určite v pohode.

Objednal som si Phở a čo som doň dostal? Surové hovädzie mäso! Posekané na tenké plátky na malej drevenej doske, ktorá nebola zrovna čistá a na ktorej sa predtým váľalo celé ráno. Zježili sa mi všetky chlpy na zátylku!

Nakoniec sa vo vrelej polievke krásne uvarilo (a vydezinfikovalo!) a bolo VYNIKAJÚCE. Šťavnaté a mäkkunké ako zamat.

Phở Bò som zbožňoval hlavne na raňajky alebo ako ľahšiu večeru. Je ľahká, zahreje a dodá vám všetko, čo potrebujete na aktívne dopoludnie. Navyše funguje ako skvelý „vyprošťovák“ ? po prechlastanej noci.

Kde? V Hanoji ju zoženieš na každom kroku, ale tú najlepšiu som vďaka odporúčaniu miestnych našiel u Quán phở Gia Truyền na 49 Bát Đàn v starej štvrti. Je výborná, ale priprav sa na to, že budeš čakať. Fronta sa každý večer a ráno vinie až na ulicu. Na obed majú vždy zatvorené.
? Pre vegetariánov: Dá sa zohnať aj vegetariánska verzia Phở. Pozor, ak ideš do reštaurácie, kde ponôkajú normálnu Phở a vypýtaš si jednu vegetariánsku (Phờ Râu), môže sa ti stať, že dostaneš polievku bez mäsa, ale s mäsovým vývarom. Vietnamci ešte koncept vegetariánstva úplne nepoberajú (aj keď sa to vďaka množstvu turistov z roka na rok lepší).
Cena: U Quán phở Gia Truyền v Hanoji stojí 40 000 VND (asi 1.5 EUR). Mimo Hanoja sa dá zohnať dokonca aj za 20 000 VND (0.7 EUR).

Phở Gà

Slepačia verzia Phở je tiež fantastickým začiatkom dňa, pre mňa najmä po opici. Vývar je jemnejší, menej výrazný, obsahuje skôr mladú cibuľku (na rozdiel od Phở Bò, ktoré sa často pripravuje s na kolieska nakrájanou cibuľou) s nasekaným slepačím mäsom (aj s kožou a malými kosťami). Mäso sa používa z „vybehaných“ sliepok chovaných na ulici, ktoré je trochu tuhšie a s výraznejšou chuťou, samozrejme bez gramu tuku. Ja osobne som si kožu a kosti vyberal bokom, na počudovanie niektorých okolosediacich Vietnamcov (prečo ten magor vyťahuje zo svojej polievky to najlepšie?).

Najsilnejší vývar som našiel úplnou náhodou, keď som bol vysadený z autobusu v Hanoji o tretej ráno a zvyšok noci som strávil na lavičke na ulici. Oproti mojej lavičke už o štvrtej ráno otvárala malá pouličná reštaurácia, kde starší manželský pár kontroloval vývar po celonočnom varení a pripravoval čerstvé bylinky, ktoré im o 4:15 ráno priviezol obchodník na motorke. Ich vývar je veľmi silný a zároveň vyvážený, s kopou čerstvých byliniek a smrteľne štipľavým čili (voliteľné). Vždy choď na Phở Gà skoro ráno a možno uvidíš aj miestnych policajtov, ktorí sem na raňajky chodia pravidelne.

Kde? Malá Phở Gà reštaurácia na južnej časti ulice Bát Sứ v starej štvrti. GPS: 21°02’03.3″N 105°50’50.3″E
alebo
Phở Bò Gà 32 Bát Đàn, 32 Bát Đàn, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 40 000 VND (asi 1.5 EUR)
Pre vegetariánov: dajú sa nájsť alternatívy, ale potom už to nie je kuracia polievka, ale zeleninová (Phờ Râu)

Bún Bò

Bún Bò je zjednodušená verzia Bún Bò Nam Bộ a alternatíva k Phở Bò. Je to veľmi podobná polievka ako „Phóčko“, ale na rozdiel od neho sa pripravuje s jemnými tenučkými ryžovými niťovkami. Tie sa dokonca ani nevaria, iba namáčajú na pár hodín do studenej vody a surové pridávajú priamo do misiek. Horúca polievka ti ich uvarí priamo v tvojej miske.

Vývar sa podáva v miskách s mungo sójovými klíčkami, čerstvými vietnamskými bylinkami (vietnamská bazalka, výhonky mladého hrášku, atď.) a s extra tanierikom s rezancami, keby si náhodou po zjedení tých v miske ostal ešte hladný.

Hovädzie mäso sa pridáva buď surové a nakrájané na veľmi jemné plátky (vo vrelej polievke sa ti uvarí priamo v miske podobne ako rezance) alebo pečené a nakrájané na hrubšie rezy (ako na fotke vyššie). Niektoré reštaurácie ti do misky hodia aj kocku tepelne upravenej bravčovej alebo hovädzej krvi, ktorá je síce veľmi výživná, ale pre nás zo sápadu trochu desivá predstava.

Kde? Bún bò Ô Xuân, 5B Quang Trung, Tràng Tiền, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 40 000 VND (asi 1.5 EUR)
? Pre vegetariánov: Podobne ako Phở Bò vyššie.

Bún Chả

Bún Chả je nebo v puse. Grilované bravčové mäso (niekedy na špízoch, ale častejšie v malých fašírkach alebo guličkách) podávané v miske s kyslastou polievkou, čerstvými vietnamskými bylinkami (vietnamská bazalka, výhonky mladého hrášku, atď.) a s extra tanierikom s rezancami. Rezance sú tenké a dobre sa premiešavajú s bylinkami. To všetko pokvapkané šťavou z čerstvých limetiek a tenkými rezmi čili. Je sa tak, že si vo vývare zmiešaš svoje obľúbené ingrediencie a paličkami dň namáčaš kúsky mäsa. Nie je náhoda, že Bún Chả je najobľúbenejšie jedlo mnohých, ktorí ho mali tú možnosť vo Vietname ochutnať.

Bez debaty najlepšie pouličné Bún Chả v Hanoji som našiel na ulici Hàng Quạt, kde ho na jednej strane ulice grilujú a na druhej vás obslúžia. Pripravuje ho tam už roky veľmi milá matka so svojou dcérou.

Kde? Bún Chả Hàng Quạt, 74 Hàng Quạt, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 60 000 VND (asi 2.2 EUR) za celý set, ktorý keď zješ, tak budeš mať problém odísť
Pre vegetariánov: nie

Cao Lầu

Cao Lầu je jednoznačne jedno z najzaujímavejších jedál, ktoré môžeš vo Vietname ochutnať. Mäkké ryžové alebo pšeničné rezance, grilované bravčové mäso, varené krevetky chrumkavé chlebové krutóny s čerstvou zeleninou sa dokopy miešajú v prapodivnom (no vynikajúcom!) tanci chutí. Toto jedlo pochádza pôvodne z mestečka Hội An v strednom Vietname, kam som sa dostal na jednom z najkrajších motorkových výletov v mojom živote.

Odporúčam dochutiť si ho malými nakladanými kyslými cibuľkami, ktoré hlavne v Hội An dostaneš ku každej miske (fotka vyššie pochádza práve odtiaľ).

Kde? V Hanoji: Na ulici Ngọc Khánh, takmer oproti veľkému hotelu LakeSide je malá reštaurácia, ktorej majiteľ pochádza z Quang Nam.
Kde? V Hội An: Malý stánok rozložený priamo na kraji ulice oproti informačnému centru. Najlepšie, aké som v Hội An našiel.
Cena: 40 000 VND (asi 1.5 EUR)
Pre vegetariánov: nie

Mỳ Xào Gà Nấm

Mỳ xào gà nấm je klasika vo forme pšeničných alebo ryžových plochých slížov so zeleninou a kuracím mäsom. V Hanoji nájdeš širokú ponuku s rôznou mierou západného vplyvu. Originál má vraj len dva druhy zeleniny – čínsku brokolicu alebo vodný špenát, obe s mrkvou.

Toto jedlo som si bral v prípade, že som v ten deň fakt nemal chuť experimentovať. Okrem jedného prípadu, kedy sa slíže kúpali v oleji ešte aj na mojom tanieri, ma nikdy nesklamalo.

Kde? Hong Hoai’s Restaurant, 24 Bát Đàn, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 50 000 VND (asi 1.9 EUR)
? Pre vegetariánov: Dá sa kľudne zohnať aj verzia bez mäsa. Opäť však pozor na rybiu omáčku.

Bò Xào Rau

Ak si objednáš túto dobrotu, dostaneš na tanier hovädzie mäso pripravené na woku s čerstvou listovou zeleninou. Najčastejšie sa používa vodný špenát, ale dostaneš ho aj s inými bylinkami typickými pre vietnamskú kuchyňu. Hovädzie mäso je ochutené koreninami a vodný špenát, pripravený na cesnaku, tvorí prirodzenú prílohu.

Takéto jedlo je relatívne ľahké a nízko kalorické, nakoľko k jedlu nepotrebuješ ďalšie uhľohydráty, ako napríklad ryžu. Dá sa bez problémov objednať aj v reštauráciach, ktoré ho nemajú v menu. Jediný problém je, že niektoré reštaurácie pripravujú Bò Xào Rau s použitím dosť veľa oleja a výsledok tak môže byť veľmi mastný (napríklad reštaurácia Phở Bò Gà na ulici 32 Bát Đàn, ktorú neodporúčam na iné jedlo ako Phở Gà).

Kde? Hong Hoai’s Restaurant, 24 Bát Đàn, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 80 000 VND (asi 3.0 EUR)
? Pre vegetariánov: Čítaj nižšie Rau luộcRau muống xào, ktoré sa pripravujú ako hlavné jedlá bez mäsa

Rau Muống Xào

Zelenina pripravená vo woku s cesnakom, ktorú som si okamžite zamiloval. Najčastejšie sa používa vodný špenát, ale často dostaneš aj čínsku brokolicu alebo iné vietnamské bylinky. Tieto sú narýchlo blanžírované a zamiešané na woku s cesnakom (alebo bez neho, v tom prípade ho nájdeš v menu pod názvom Rau Luộc)

Kde? Spring Lotus vegetarian restaurant, 56 Mã Mây, Hàng Buồm, Hanoj
? Pre vegetariánov/vegánov: áno, ale ako obyčajne vo Vietname, pozor na rybiu omáčku
Cena: 30 000 – 40 000 VND (asi 1.5 EUR)

Bánh Mì

Označenie pre pečivo všetkého druhu, Bánh mì je špeciálne nakrojená bagetka plnená všetkým možným od výmyslu sveta. Dostaneš ju s párkom, slaninou, omeletou, ale aj s rôznymi druhmi mäsa. Drobný snack, ktorý si dávajú Vietnamci ak nestíhajú poriadny obed.

Moja kamarátka Cynthia, ktorá je vietnamskou vegánkou žijúcou v Hanoji, mi odporučila malú nenápadnú reštauráciu, kde Bánh Mì pripravuje jej rodina (?) v čisto vegánskej forme. Používajú kopu zeleniny a vegánsku sójovú šunku, ktorá mi na rozdiel od tej európskej fakt chutí. Ak si vegán a ocitneš sa v Hanoji, toto miesto nesmieš vynechať. Za 15 000 VND (asi 0.6 EUR) sa naješ do prasknutia a môžeš sa doraziť navyše tradičným, vegánskym Ché.

Kde? Doslova na každom kroku. Vegáni si môžu po Bánh Mì zájsť do Chay Snack Cart, 66 B Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 15000 VND (asi 0.6 EUR)
? Pre vegánov: verzia z Chay Snack Cart je vhodná pre vegánov aj vegánov

Miến Lươn

Úhoria polievka je typická hlavne pre Ninh Binh a jeho okolie, ale dostaneš ju aj v Hanoji. Ako väčšina jedál, čím horšie vyzerá, tým je chutnejšie. Úhorie mäso v polievke sa rozpadáva na jazyku a veľmi pripomína sardinky. Je sa aj s kosťami a veľa vietnamcov si ho dáva na raňajky, kedy sú aj polievky čerstvo uvarené a chutia najlepšie. S na drobno posekanými bylinkami a sklenenými ryžovými rezancami je to slušná alternatíva k slovenskej vianočnej polievke.

Len ten výzor trochu pokuľháva… ?

Kde? Nhà Hàng Miến Lươn, 87 Hàng Điếu, Cửa Đông, Hanoj
Cena: 40 000 VND (asi 1.5 EUR)
Pre vegetariánov: nie

Bánh Xèo

V preklade doslova „prskajúci koláč“, Bánh Xèo je smažená vaječná placka plnená dobrotami ako sójové klíčky, rôzne druhy zeleniny, mleté bravčové mäso a krevety. Chrumkavá placka sa v Hanoji krája na pásiky a spoločne s čerstvými bylinkami sa balí do ryžového papiera a namáča do sójovky alebo dipu z rybej omáčku. Výsledok je pastva pre chuťové poháriky.

Dávaj si pozor, kde Bánh Xèo ochutnáš. Ja som ho vyskúšal na viacerých miestach a jednoznačne najhorší bol v pouličnej reštaurácii Banh Xeo – NEM LUI na ulici Cầu Giấy. Neskutočne mastná placka bez chuti, krevety mikro veľkosti a bylinky zle umyté. Navyše sa ma snažili natiahnuť s cenou za jednu porciu.

To najlepšie som naopak jedol v Nha Hang Mr Bay Mien Tay na ulici Hàng Điếu. Väčšie krevety, ktoré mali aj chuť, málo oleja a veľmi priateľská obsluha. Maškrta.

Kde? Nha Hang Mr Bay Mien Tay, 79 Hàng Điếu, Cửa Đông, Hanoj
Cena: 85 000 VND (asi 2.4 EUR)
? Pre vegetariánov: Výpýtaj si variantu bez kreviet a mäsa. Vegáni to už kvôli vajíčkam budú mať trochu ťažšie.

Bò Xào Dứa

Bò Xào Dứa (hovädzie s ananásom) je trochu bližšie západnej predstave o ázijskej kuchyni. Vo Vietname tlačia ananás do polievok, do mäsitých jedál a dokonca aj do zeleninových šalátov.

Niet sa čo čudovať. Nepoužívajú ananás z konzervy (ktorý je drahý), ale čerstvý a dozretý na slnku. Zľahka osmahnutý je úplne jemný, štavnatý a plný chuti. Spoločne so slížami a s hovädzím mäsom je vynikajúci, aj keď mne viac chutili tradičnejšie vietnamské jedlá.

Kde? Hong Hoai’s Restaurant, 20 Bát Đàn, Hanoj
Cena: 80 000 VND (asi 3.0 EUR)
Pre vegánov: nie

Món Gỏi Khoai Môn Tôm Thịt

Keď popisujem Món Gỏi Khoai kamarátom, tak to vyzerá asi takto: výrazná rybacia polievka s hrubými ryžovými rezancami v silnom vývare z nakladných rýb. Jumbo krevety, mušle a kalamáre si plávajú spoločne s vyvarenými červenými chili papričkami.

Celková kombinácia je úplne fantastická a dobre zaženie hlad hlavne neskoro večer, keď som mal chuť na niečo trochu ľahšie.

Kde? Nha Hang Mr Bay Mien Tay, 79 Hàng Điếu, Cửa Đông, Hanoj
Cena: 95 000 VND (cca 3.5 EUR)
Pre vegetariánov: nie (ryby)

Các Món An Chay

V doslovnom preklade „vegetariánske jedlo“ nájdete v menu osobitne. Často ide o vegetariánsku verziu niečoho, čo daná reštaurácia ponúka. Opäť pozor, mnohé reštaurácie k nemu dávajú rybiu omáčku aj vegetariánom (tak som ju dostal aj ja na fotke vyššie).

Na fotke vegetariánska verzia Bún Bò Nam Bộ z Nha Hang Mr Bay Mien Tay, kde majú vo vegetariánskom menu až jednu položku (práve túto).

Kde? Nha Hang Mr Bay Mien Tay, 79 Hàng Điếu, Cửa Đông, Hanoj
Cena: 60 000 VND (cca 2.2 EUR)
? Pre vegánov: áno

Ché

Na Slovensku a v Čechách vo Vietnamských skladoch (napríklad Česká Sapa v Prahe) uvidíš často Vietnamcov s plastovým priehľadným pohárom plným Ché. Tradičný vietnamský dezert nie je úplne pre každého. Kusy priehľadného a farebného želé zmiešané s červenou fazuľou, cícerom, kokosovým mliekom a kukuricou znie ako celkom slušný maglajz a je ťažké nesúhlasiť. Výsledok je chuťovo vynikajúci, najmä ak si zvykneš na mazľavú želatínovú chuť v ústach.

Kde? najlepšie z pojazdných pouličných stánkov po celom Hanoji. Vypýtaj si Chè đậu đỏ (s červenou fazuľou) alebo si nechaj namiešať podľa chuti (stačí ukázať na rôzne prísady, ktoré v stánku majú).
Cena: 10 000 – 15 000 VND (asi 0.6 EUR)
? Pre vegánov: Fantastické vegánske Ché so strúhaným čerstvým kokosom pripravujú v Chay Snack Cart, 66 B Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hanoj

Bánh Cam

Odkedy som strávil dva týždne na motorkách na ceste cez extrémny sever Vietnamu s českým párom, ktorý bol do týchto smažených guličiek zbláznený, nenazvem ich už inak ako „koblížky“. Plnené sladenou zmesou z fazule alebo cíceru, tento malý dezert je ľahký ako obláčik a nevyjde ťa na viac ako 5000 VND za kus  (asi 0.19 EUR). Ak si ich vezmeš viac, cena sa dá kľudne zjednať aj nižšie. Za sladkú bodku za dobrým obedom to vôbec nie je zlé.

Kde? Malý stánok na ulici Lương Ngọc Quyến v starej štvrti – smaží ich tu pani z ryžovej múky zomletej na kamennom mlyne. GPS: 21°02’05.4″N 105°51’14.1″E
Cena: 5000 VND za kus (asi 0.19 EUR)
? Pre vegánov: áno

Cà Phê

Spsôsob prípravy vietnamskej kávy spoločne so špeciálnou zmesou kávových bôbov je to, čo jej dáva svoj osobitný štýl. Francúzsky prekvapkávací filter (nazývaný phin) sa naplní nahrubo zomletou zmesou z kávových bôbov, ktorý sa postaví na vrch pohára. Do filtra sa potom pridá horúca voda, ktorá prechádza cez kávu a pomaly odkvapkáva do pohára.

Väčšina Vietnamcov pije tento prekvapkaný nápoj s kondenzovaným mliekom, niekedy v studenej verzii (ľadová káva). Táto tradícia vznikla z čias francúzskej okupácie, kedy bol pre Francúzov problém získať čerstvé mlieko. V Hanoji sa takáto káva nazýva Cà Phê Nâu (hnedá káva), zatiaľ čo niektorí pre ňu používajú jej južanský názov Cà Phê Sữa (mliečna káva).

Mal som šťastie – najchutnejšiu kávu som našiel kúsok od môjho hostelu Pillow Backpackers Hostel, kde som potom pri nej trávil takmer každé ráno. Ak sa sem vyberieš, priprav sa na to, že si počkáš. Ráno bývajú všetky plastové stoličky, ktoré zároveň slúžia aj ako stoly, beznádejne plné.

Kde? Malá kaviareň na ulici Tạ Hiện, Hàng Buồm, Hanoj. GPS: 21°02’03.7″N 105°51’07.6″E
Cena: 18 000 VND (asi 0.7 EUR)
? Pre vegánov: áno, samozrejme bez mlieka

Nước Mía

To najlepšie (a najsladšie!) osvieženie prišlo vždy vo forme Nước Mía (niekedy sa nazýva aj Mía Đá), džúsu z cukrovej trstiny. Slovo „džús“ je tu trochu zavádzajúce, lebo to nie je šťava z ovocia alebo zeleniny, ale za studena lisovaná priamo na ulici z čerstvo odseknutej cukrovej trstiny.

Chutí ako veľmi veľmi sladký studený čaj, s jemným kyslastým (trávovým?) koncom. Skvelý a z čerstvej trstiny ho pripravuje jedna Vietnamka na rohu ulíc Hàng Buồm a Hàng Giấy. Pridáva doň ľad z bezpečného zdroja vody, a tak si môžeš jeho sladkastú chuť vychutnať bez strachu, že na to ďalší deň doplatíš.

Kde? Malý stánok na rohu ulíc Hàng Buồm a Hàng Giấy, GPS: 21°02’08.6″N 105°51’03.5″E
Cena: 15 000 VND (asi 0.6 EUR) za pollitrový pohár čistej šťavy
? Pre vegánov: áno

Západná a medzinárodná kuchyňa v Hanoji

Ak potrebuješ na chvíľu oddych od vietnamských chutí, padne ti dobre niečo, čo pochádza z… kdekoľvek inde. Preto som na tento zoznam pridal aj pár miest, kde tento svoj malý úskok môžeš uskutočniť.

Pizza

Mne sa Hanojské jedlo nestihlo objesť, a tak som osobne v tejto pizzérii nebol, ale každý, koho som v Hanoji stretol, ospevoval japonskú pizzériu s názvom 4 P’s. Táto pizzéria má pobočky v Hanoji a Saigone (Ho Či Minovo mesto), a aj keď je v porovnaní s inými pouličnými reštauráciami trochu drahšia, stojí za to. Vegetariáni musia vyskúšať pizzu so štyrmi druhmi húb (s veselou analógiou k našej Quattro Formaggi). Prechádzal som okolo nej bohužiaľ už s plným bruchom, ale aj tak má fantastická vôňa takmer vcucla dnu.

Kde? Pizza 4P’s Ly Quoc Su, 24 Lý Quốc Sư, Hoàn Kiếm, Hanoj
Cena: 160 000 VND za jednu veľkú pizzu (približne 5.9 EUR)
? Pre vegetariánov: áno

Sushi

Sushi vo Vietame je slušnej kvality a je aj cenovo dostupné. Nájdeš ho v Hanojských sushi reštauráciach, ale aj na Hanojskom nočnom trhu, čerstvo prichystané v pojazdných stánkoch. Stačí len ukázať prstom na to, čo chceš jesť. Vďaka nižšej cene som si po sushi sete priobednal aj ďalšie maki a po prvýkrát som sa zo sushi najedol do sýtosti.

Kde? Nočný trh v Hanoji na ulici Hàng Đào (každý piatok, sobota a nedeľa). Hľadaj stánky s plechmi plnými japonských dobrôt.
Cena: 100 000 – 150 000 VND za set (asi 5.6 EUR). Fotka vyššie je z reštaurácie v Ninh Binh)
? Pre vegánov: áno, uhorkové a avokádové verzie. Vegetariáni majú k dispozícii širšiu škálu druhov sushi aj s vajíčkami

Krátky záver

Precestoval som už kus našej planéty a vietnamská kuchyňa je pre mňa jednoznačne najlepšia na svete.

Pre mňa je Vietnam jedna z destinácii, kam sa oplatí prísť len kvôli jedlu.

Navyše, po dvoch mesiacoch strávených vo Vietname som nepribral ani gram. Práve naopak, jedno dve kilá som zhodil a to som ani na chvíľu neokúsili, čo je to hlad. Najlepšia vizitka zdravého, nízko kalorického jedla.

Zoznam vyššie je to najlepšie, čo som počas môjho pobytu našiel. Ak máš pocit, že tu niečo chýba, určite mi daj vedieť v komentároch. Do Vietnamu a do Hanoja sa ešte určite vrátim a rád vyskúšam niečo nové.

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here