Home Najlepší motorkový trip v celom Vietname na jeden deň

Najlepší motorkový trip v celom Vietname na jeden deň

0

Okej. Ak čítaš tento článok, fakt dúfam, že sa nachádzaš v Hội An alebo v Huế. Lebo tento jednodňový, jednoduchý a relatívne bezpečný výlet na motorke si jednoducho nemôžeš nechať ujsť.

Cestou zažiješ to najextravagantnejšie zo všetkého, čo má Vietnam ponúknuť. Trip, na ktorý nikdy nezabudneš.

Úprimne, nadpis tohto článku nie je úplne presný. Podľa mňa je to ten najlepší jednodňový výlet na motorke nielen vo Vietname, ale aj v celej juhovýchodnej Ázii. A to je veľká vec čo povedať! Čítaj ďalej!

Takže budeš cestovať Vietnamom na motorke

Dôvod je nasledovnýVietnam spoznáš najlepšie zo sedla motorky a žiadne iné miesto neponúka taký kompletný náhľad do života vo Vietname, ako práve táto trasa. Od moderného veľkomesta (Da Nang), cez malé tradičné mestečká a rybárske dedinky (Hội An, Lăng Cô) a neponúka tak nádhernú scenériu od vápencových hôr až po lagúny, kilometrové pláže s bielym pieskom a to všetko na tak krátkej ceste. Pridaj si k tomu prejazd jedným z najpôsobivejších horských priesmykov VietnamuHải Vân Pass a recept na nezabudnuteľný motorkový výlet na jeden deň je na svete.

Prejsť Vietnam na dvoch kolesách je na zozname každého cestovateľa a to z dobrého dôvodu. Pocit absolútnej slobody a vzrušenie v žilách. Si nútený byť presne tu, v tejto chvíli, hlavne keď sa z vedľajšej cesty vyrúti niečo takéto:

To nespomínam benzín dostupný na každom kroku, lacné ubytovanie a fantastické jedlo (prečítaj si aj môj článok o tom, kde sa nejlepšie naješ v Hanoji). 95% všetkej cestnej premávky vo Vietname je na motorkách a tak je na to celá krajina prispôsobená. Dostaneš sa na cesty medzi miestnych, do prachu, špiny a na slnkom rozpálený asfalt a chladiť ťa bude len vietor vo vlasoch. Keď schádzaš z hôr na motorke, utieraš si pot z tváre a odrazu sa pred tebou rozprestrie záliv Lăng Cô, je to trochu iný pocit, ako keď preletíš okolo po diaľnici AH1 klimatizovaným autobusom, ktorý ťa vysadí pri nasledujúcom obchode so suvenírmi priamo v centre Hội An. To mi môžeš veriť!

Budem trochu sviňa a poviem to na rovinu: Ak ideš z Huế do Hội An autobusom, tak prichádzaš o to všetko, kvôli čomu si do Vietnamu prišiel. Ak máš jeden deň, neber si taxík alebo autobus, ale choď na motorke touto cestou. Poďakovať mi môžeš neskôr.

Takže kadiaľ táto cesta vedie?

V skratke, požičiaš si motorku a vyrazíš z Huế smer na juh cez Lăng Cô, priesmyk Hải Vân a mesto Da Nang, až do malebného lampiónového mestečka Hội An.

Celú trasu nájdeš na mape nižšie:

Cestou prejdeš miestami, ktoré nie sú na turistických trasách. Popri jazerách mestečka Lăng Cô, poľnohospodárskym pobrežím oceánu, až do mesta Da Nang, ktoré sú prepojené priesmykom Hải Vân. Ten možno poznáš z jednej známej epizódy seriálu Top Gear, kde sa ho Jeremy a James pokúsili prejsť na vietnamský štýl na starých šunkách.

Ale… čerešnčkou na torte je práve všetko MEDZI týmito záchytnými bodmi. Rybárske dedinky, šťavnaté zelené ryžové polia, vodné byvoly, travertínové hory, opustené pláže, Pho (prečítaj si môj článok o tom čo je to Phở a zační slintať) a život v malých dedinkách presne taký, aký vždy býval. A to všetko za jediný deň!

Ako na to?

Máš dve možnosti: buď si prenajmeš motorku a prejdeš si celú cestu po vlastnej osi (odporúčam!) alebo ak sa na to necítiš, môžeš si zaplatiť motorku + vodiča. Obe možnosti sú super, každá so svojimi výhodami aj nevýhodami.

Ak si zaplatíš vodiča, ten ti zabezpečí motorku a aj benzín, samozrejme za vyššiu cenu (stále si však vo Vietname a tak vyššia cena je veľmi relatívny pojem). Určite si zober motorku s vodičom, ak sa na šoférovanie necítiš alebo nemáš žiadne skúsenosti. Ďalšia veľká výhoda je tá, že budeš mať čas všímať si scenériu okolo seba zatiaľ čo o šoférovanie sa postará niekto iný. V Huế odporúčam firmu Vietnam Motor Trail, prevádzkuje ju Quy. Vypýtaj si ho, povedz mu, že ťa poslal Matt (moje zjednodušené vietnamské meno ?), kúp mu jednu kávu a užívaj si jeho rozprávanie o Vietname. Ako jeden z mála vie slušne anglicky a pár slov dokonca po slovensky!

Pre tých, ktorí prejdú celú cestu po vlastnej osi: Benzín je ľahko dostupný po celej trase na pumpách, alebo priamo od miestnych v malých dedinkách v plastových fľašiach. Povrch cesty je na celej trase až prekvapivo dobrý. Kvalitný tvrdý asfalt, ešte nezničený kamiónovou dopravou. Miestami, kde asfalt chýba, sú diery v ceste dobre viditeľné, len málokedy v nich stojí voda a dajú sa prejsť bez toho, aby ti poškodili motorku.

Z tohto dôvodu sa dá celá cesta prejsť bez problémov aj na automatickom skútri. Ale pozor – pri prechode hôr je to nebezpečná voľba, paradoxne cestou dole. Automatický skúter ti nebude brzdiť motorom a tak pozor na prehriate bŕzd! Ja preto odporúčam motorku s manuálnou prevodovkou alebo úplne ideálne s poloautomatickou – na radenie si zvykneš rýchlo a je to veľmi jednoduché. Vezmi si Hondu Taurus (je veľmi bežná a lacná – od 150000 dongov na deň – asi 6 EUR) a si v pohode. Niektoré firmy ti dokonca nedovolia ísť s automatickým skútrom mimo mesto, takže sa uisti, že vedia, kam sa chystáš ísť.

Ja som si tú svoju prenajal od náhodnej mladej dievčiny na ulici na mesiac za milión dongov. Áno, vo Vietname som bol milionár ?, ale je to asi 40 EUR. Mal som šťastie, vydržala celý mesiac bez technických problémov, ale prenájom od náhodného človeka na ulici odporúčam len ak o motorkách (a najlepšie o tých vo Vietname, lebo je to úplne iný svet) už niečo vieš.

Začneš v cisárskom meste Huế

Huế je pre mňa výnimočné vietnamské mesto. Množstvo jeho obyvateľov žije oddelených od ostatného sveta historickým múrom Huejskej citadely. Múry mesta sú dokonca ohradené priekopou napájanou priamo z Parfúmovej rieky, s desiatimi bránami, ktoré umožňujú vstup do mesta. Huế je relatívne malé, pokojné mestečko, ktoré v bolo časoch najväčšej slávy hlavným mestom Vietnamu. Nachádza sa relatívne v strede Vietnamu a tak bolo tvrdo zasiahnuté vietnamskou (alebo ako ju volajú tu, trochu výstižnejšie, „americkou“) vojnou.

Žije sa tu veľmi konzervatívne. Vládne príjemná, oddychová a priateľská atmosféra. Na brehu rieky vidíš Kráľovskú hrobku (The Royal Tombs of past Kings), nad hlavou sa týči veža pagody a džungľa malých uličiek ťa láka stratiť sa aspoň na pár hodín.

Pár slov musím utratiť aj na pouličné jedlo, ktoré bolo jedno z najlepších, ktoré som vo Vietname našiel. Zjedol som tu pekných pár misiek Bún bò Huế (miestna špecialita – slížová polievka s hovädzím mäsom na Huejský spôsob) a viac Gỏi Cuốn (ryžových závitkov) ako som ochotný su priznať.

História, kultúra a fantastické jedlo – dokonalé miesto na odštartovanie tvojej cesty.

Kde sa najesť v Huế?

 • Banh trang trung and banh ep – v centre mesta, na ulici 14 Lê Thánh Tôn
 • Cơm Hến – Quán Nhỏ – na opačnom brehu rieky, malinká reštaurácia skvelá na vyskúšanie miestneho jedla, 28 Phạm Hồng Thái
 • Bún Thịt Nướng – Bún Mắm – maličký stánok kúsok od úžasného kostola Phu Cam, adresa: 35 Nguyễn Trường Tộ
 • Quán Hạnh – na južnom pobreží. Ochutnaj hlavne Nem lụi, bravčové špízy s citrónovou trávou, adresa: 11 Đường Phó Đức Chính
 • Malý stánok s Bún bò Huế na 38 Trần Cao Vân, majú otvorené len do 9tej ráno!
 • Na trhovisku Dong Ba vyskúšaj staršie dámy, na severnom okraji trhu, ktoré nalievajú polievku z veľkých kovových hrncov. Vyber si niektorú, ktorá má veľa zákazníkov a vypýtaj si od nej misku Bún bò Huế alebo pár špízikov Nem lụi Huế.

Kde spať, čo robiť a ďalšie tipy v Huế

 • Skvelý hostel „Amy 2 Hostel Hue“, v ktorom som prespal. Noc bola za 150 000 VND (asi 6 EUR), adresa: 10/26 Võ Thị Sáu
 • Výnimočný hostel/hotel Ibiza Guest House, v ktorom som strávil dve noci na mojej druhej ceste do Huế. Na Vietnam je výnimočne čistý. Adresa: 52 kiet 42 Nguyễn Công Trứ
 • Najlacnejší obchod s vodou – Fľaška 1,5l vody za 5 000 VND (iba asi 0.20 EUR) v malom obchodíku na adrese 32 Võ Thị Sáu
 • Skvelá kaviareň a pekáreň na ráno: TA Café & Bakery, 44 Đ. Phạm Ngũ Lão
 • ? Pre vegánov: veľmi dobré vegánske a vegetariánske reštaurácie – Liên Hoa na adrese 3 Lê Quý Đôn, Nhà Hàng Cơm Chay Bồ Đề (to je názov!!) na 11 Lê Lợi, a ešte Red Chili Restaurant na ulici 12 Chu Văn An, kde majú dokonca až celé dve strany menu venované vegánskym receptom

Pokračuješ vidiekom v okolí rybárksej dedinky Lăng Cô

Malé malebné mestečko Lăng Cô stojí na kúsku zeme trochu zvláštneho tvaru, chráneného z jednej strany modrou lagúnou a na druhej strane lemované 10 kilometrami pláže s bielym pieskom. Je obkolesené dychvyrážajúcimi travertínovými horami a úroveň rybolovu tu pripomína skôr starovek ako modernú dobu. Priprav sa na to, že foťák budeš vyťahovať z púzdra veľmi, veľmi často.

Lăng Cô je len málo rozvinuté mesto, známe skôr medzi miestnymi turistami ako medzi cudzincami. Je však ideálne na obednú zastávku, večeru, alebo na rozdelenie cesty na dva dni, najmä ak cestuješ smerom na sever do Huế. Ak ideš smerom na juh, máš to už len ďalšiu hodinku do Da Nangu, ktorý ponúka viac možností ubytovania a nočného života. Tieto dve mestá sú vedľa seba blízko, ale sú diametrálne odlišné.

Miesto, kde sa lagúna vlieva do oceánu, spája mestečko s pevninou dlhý moderný most s novým asfaltom, po ktorom je jazda na motorke čistým blahom.

Kde sa najesť v Lăng Cô?

Čo vidieť v Lăng Cô

 • Pobrežie lagúny Lập An (mapa) vyráža dych po celej jej dĺžke. Vydaj sa z nej na západ a keď prejdeš mestom, dostaneš sa rovno na bielu piesčitú pláž Biển lăng cô (mapa).
 • Malá kaplnka Chùa Lăng Cô stojí za zastávku a za hriech nožno tiež ?. Nájdeš ju na južnom výbežku polostrovčeka Lăng Cô.
 • Výnimočne pekný katolícky kostolík Giáo Xứ Lăng Cô, opäť v južnej časti mesta.

Prefrčíš majestátnym priesmykom Hải Vân

Klenot, celého regiónu a jedna z najúžasnejších ciest popri oceáne na svete. Je to veľké prehlásenie a nevymyslel som si ho sám, pretože presne tieto slová použil Jeremy Clarkson z amerického seriálu Top Gear. Hải Vân Pass, alebo v slovenskom preklade „Priesmyk oblakmi nad oceánom“ je fantastická večne krútiaca sa trasa travertínovými horami Vietnamu, ktorá na svete nemá obdobu. Na jazdu motorkou je ako stvorená, a oplatí sa si ju požičať a prejsť celú trasu už len kvôli tomuto priesmyku.

Vrchol býva každé ráno prikrytý hustou vrstvou mračien a hmly, ktorá robí cestu šmykľavou a aspoň na chvíľu ťa ochladí, takže sa nebudeš potiť (čo je vo Vietname na motorke na dennom poriadku). Premávka je veľmi malá, nakoľko všetky ťažké vozidlá sú nútené ísť novým tunelom pod horou. Na motorke je prejazd pod horou zakázaný a tak „bohužiaľ musíš“ prejsť Haivanom. Ten pocit, keď z mrakov zostúpiš na druhej strane a v diaľke uvidíš mrakodrapy Da Nangu ti zostane v srdci na celý život.

Prechod priesmyku Hải Vân je veľmi oddychový, takže si ho prejdi svojim vlastným tempom. Neponáhľaj sa, uži si výhľady z ktorých každý je námetom na pohľadnicu, dýchaj čerstvý horský vzduch miešaný so soľou oceánu a uži si 21 najkrajších kilometrov, ktoré kedy na motorke urobíš.

Až kým nezostúpiš na druhej strane do moderného Da Nangu

Da Nang je iný. Milujem ho. Je to najväčšie mesto v strednom Vietname a vytvára moderné obchodné centrum, ktoré inak v celom regióne chýba.

To najlepšie je, že Da Nang nie je tak rušný ako Ho Chi Minh City a stále si ponecháva trochu šarmu ako Hanoj, to všetko skombinované v lákavom šate plážového raja. Môžeš oddychovať na pláži a len 5 minút smerom na pevninu sa nachádza moderné veľkomesto, kde vybavíš a zoženieš všetko, čo potrebuješ.

Nožný život je rozmanitý a takmer každý deň sa niečo deje. Palmy lemujú ulice a vzdialene pripomínanú mestá na legendárnom austrálskom Gold Coast-e. 72-metrová „Lady Buddha“ sucha je dominantou mesta a je vidietľná takmer odkiaľkoľvek, teda ak mesto zrovna nie je ponorené v rannom smogu. Desať minút na juh sa nachádza horský komplex Mramorových hôr (Marble Mountains), do ktorých sa dá spraviť perfektný poldňový výlet, alebo sa len zastaviť na ceste ďalej na juh do Huế.

Kde sa najesť v Da Nangu?

 • Xien Que Restaurant – malá reštaurácia so super kvalitou. Nájdeš ju na 138 Nguyễn Thị Minh Khai v Da Nangu
 • Cơm Nhà Linh – túto mi odporúčili miestni a bola vynikajúca. Nachádza sa blízko pláže na 35 An Thượng 26
 • ? Pre vegánov: Tiệm Chay Tâm Nguyên Phúc, hneď vedľa hlavnej cesty. Úžasná kvalita a skvelé ceny. 142 Ngũ Hành Sơn.
 • Bún mắm Bé Hà – úplne úžasná malá reštaurácia. Majú božské polievky! Nájdeš ju na 130 Bùi Hữu Nghĩa.

Kde spať, čo robiť a ďalšie tipy v Da Nangu

 • Skvelý hostel „Papa Mike Hostel Prince“, v ktorom som v Da Nangu pár nocí prespal. Majú veľmi zaujímavo riešené izby a terasu. 100 000 VND (asi 4 EUR) za noc, adresa: 123B Tô Hiến Thành
 • Ďalší pekný hostel, v ktorom som prespal, bol 4 Seasons Danang Hostel. Veľmi pekne riešené izby (ladené do štýlu štyroch ročných období), skvelé spoločné priestory a veľmi milá a ochotná majiteľka. Výnimočne dobré raňajky!! ? 120 000 VND (asi 5 EUR).  Adresa: 69 Châu Thị Vĩnh Tế
 • Veľmi dobrý prenájom motoriek, ktorý odporúčam – Cho thuê xe máy Đà Nẵng Sơn Trà, adresa: Ngõ 74 Thi Sách. Trochu mimo mesta, ale oplatí sa.

Záverečný šprint až do domova lampiónov Hội An

Hội An. Obľúbená destinácia všetkých turistov vo Vietname predstavenie naozaj nepotrebuje, ale ja ti ho predstavím aj tak. Je to Vietnamská mekka a to z dobrého dôvodu. Ešte nikdy som nestretol nikoho, komu by sa Hội An nepáčil. Toto staré mestečko je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a predstavuje jeden z najkrajších príkladov vplyvu čísnkej a japonskej kultúry vo Vietname. Ak to pre teba nič neznamená, nevadí, znamená to, že tu uvidíš množstvo prekrásnych budov a chrámov zasadených do atmosféry dotváranej miliónmi pestrofarebných lampiónov.

Spravil som tu najviac fotiek z celej juhovýchodnej Ázie. A zjedol som tu aj najviac jedla.

Návšteva Hội Anu je super príležitosť zúčastniť sa niektorého z miestnych ekologických „farmstay“ kurzov varenia alebo dielní (výroba lampiónov a podobne). Samozrejme, sú to veľmi turistické aktivity, ale sú veľmi populárne a vďaka veľkej konkurencii aj veľmi dobrej kvality.

Najlepší spôsob pozrieť si celé mesto a jeho okolie je jednoznačne na bicykli alebo malej motorke. Prenájom stojí pár EUR na deň a celé mestečko sa ti razom zmenší. Okolie Hội An je priam stvorené na bicyklové výlety, akurát pozor na príliš teplé dni a horúce slnko.

A spomenul som už, že 15 minút od centra sa nachádza krásna piesková pláž? Nie? Tak práve si objavil backpackerský raj na zemi.

Kde sa najesť v Hội An?

 • Malá reštaurácia, ktorej názov si žiaľ už nepamätám, ale je na kraji ulice na 706 Hai Bà Trưng. Najlepšia Phở Gà v Hội An a len za 20000 VND (1 EUR)!
 • Absolútne famózne Cao lầu (bravčové mäso s kyslou omáčkou a pšeničnými rezancami) som našiel na rohu ulice Nguyễn Huệ. Vracal som sa tam každý deň! Nechaj si tiež za 30000 (1 EUR)VND naložiť plnú misku tejto maškrty.
 • Com Linhklenot Hội An. Najlepšia reštaurácia, v akej som bol. Každé jedlo čerstvé, kvalitná zelenina a úžasní majitelia. Pozor na fronty! Na hlavnej ulici 43 Phan Chu Trinh.
 • Nenápadná reštaurácia „herbs village“ na ceste na pláž. Veľmi lacná a dobrá. Nachádza sa v časti Cẩm Hà.
 • ? Pre vegánov: Bánh MÌ Chay (Vegan Banh Mi), tradičné vietnamské bagety pripravované na vegánsky spôsob hneď vedľa hlavnej cesty. Úžasná kvalita a skvelé ceny.
 • ? Minh Hien Vegetarian Restaurant, ďalšia vegánska reštaurácia, ktorá ponúka vietnamské jedla bez zvieracích produktov. A je výborná! 50 Tran Cao Van
 • ? Pre vegetariánov: An Lac Vegetarian Restaurant na adrese 108 Thái Phiên a Nhà Hàng Chay Minh Hiển na adrese 30 Đinh Tiên Hoàng. Robia aj vegetariánske polievky (môžu byť aj vegánske, ak si vypýtaš bez vajíčok)!

Kde spať, čo robiť a ďalšie tipy v Hội An

  • Skvelý hostel „Tribee Kinh Hostel & Bar“, v ktorom som prespal. Trochu party štýl, ale stále relatívne tichý. 150 000 VND (asi 6 EUR) za noc, adresa: 103 Bà Triệu. Ake je plný, stačí sa opýtať, majú viacero pobočiek po Hội An, ale táto je podľa mňa najlepšia.
  • Bankomat, ktorý z nejakého dôvodu neúčtuje poplatky za výber (teda aspoň jeho banka, tvoja na Slovensku poplatok za výber účtovať môže) – MB Bank ATM, na ulici Hai Bà Trưng, ktorá vedie na pláž.
  • Ecotourism destinations – ideálne miesto pre ekologické kurzy varenia a výlety po okolí. Trochu mimo mesta. Web: hoianecotravel.com
  • Bar na pláži: Soul Beach Restaurant & Bar Live Music, super na večerné drinky a niečo na zahryznutie. Trochu drahší, ale kvalitný. Nachádza sa priamo na hlavnej pláži.
  • Pláž An Bàngjedno nádherné miesto. Cez deň sa na nej opaľujú turisti. Len čo však začne zapadať slnko, zaplní sa miestnymi, ktorý sa snažia vyhnúť dennému slnku, aby sa neopálili. Vo Vietname je opálenie prejavom chudoby ?.
  • Výnimčný pánsky holičský salón – Huy Bui (126/6 Lý Thường Kiệt)! Vyhrajú sa s tebou a dajú ti nakoniec aj masáž celej hlavy. Spravili mi najlepší zostrih na celej ceste okolo sveta, a teda po vyše mesiaci jazdy na motorke som im dal poriadne zabrať! Zostrih za 250 000 VND (asi 10 EUR)

Takže táto trasa je "relatívne bezpečná"? Rozviň to trochu prosím...

Ok, niečo na zamyslenie. Teraz sa na chvíľu zahrám na tvoju matku.

Jazda na motorke Vietnamom je nebezpečná. Nenechaj nikoho, aby ti hovoril niečo iné. Ak si predtým ešte nikdy na motorke nesedel, Vietnam NIE JE miesto, kde sa to naučiť.

Vo Vietname sa odhaduje, že na cestách zomrie 40 ľudí denne. Väčšina z nich na diaľniciach, kde vysoká rýchlosť a vozidlá v hroznom stave namiešajú smrteľný koktejl. Vietnamci bežne šoférujú pod vplyvom alkoholu a cestné predpisy sa tu berú viac ako odporúčania ako príkaz. Ber to vážne a zodpovedne. Nejazdi na svojej maličkej motorke po diaľnici spoločne s kamiónmi. Nejazdi rýchlo a neriskuj. Buď pripravený na všetko. S ničím sa neponáhľaj, si na dovolenke. Skontroluj si motorku na mechanické vady predtým, než sa vydáš na cestu. Nechceš, aby sa ti cestou zadrhol motor v tej najnevhodnejšej chvíli, lebo si si celú cestu nevšimol (ani netušil ako si to všimnúť), že ti tečie olej. Ani ja, ani ty nie sme nesmrteľní superhrdinovia, bez ohľadu na to, čo máme napísané v našom Tinder profile ?.

Ale dobre, dosť bolo strašenia.

Výhoda tejto trasy je v tom, že väčšina z nej vedie mimo veľkých ciest a husto obývaných oblastí. Rovnako nevedie po nebezpečných diaľniciach, ani po cestách s rýchlou premávkou. Najčastejšie na cestách stretneš ľudí, ktorí v danej lokalite žijú. Všetko sa pohybuje veľmi pomaly. Skvelá jazda. Cesta je dobrá a tak ak odmietneš ten divný alkoholický džús, ktorý ti v každom obchode s radosťou ponúknu aj na obed, tak budeš s najväčšou pravdepodobnosťou v pohode.

Nie je však úplne bezpečná. Vodné byvoly, husy ale aj podnapití Vietnamci vytvárajú pohyblivé prekážky a slalom medzi nimi je niekedy viac (niekedy už menej) sranda. Podľa slov miestnych treba dávať hlavne pozor na domáce voľne pustené svine, ktoré sa s odhodlaním kamikaze hádžu do cesty. Pre motorku tvoria prekážku pevnú ako skala a, ak ich trafíš, sú agresívne. To je doslovný preklad toho, čo som vo Vientame počul. Neodporúčam to skúšať.

Krátky záver

Je slušná šanca, že pri návšteve Vietnamu sa dostaneš do Hội An alebo do Huế. Nenechaj si túto cestu ujsť. Nenastúp do autobusu s ďalšou stovkou backpackerov, ktorí sa tešia len na to, ako sa večer v Hội An vybehnú ožrať. Venuj deň či dva tomu spoznať túto krásnu krajinu a ver mi, že nebudeš mať lepšiu priležtosť, ako práve tu.

Tak šťastnú cestu! A ak si túto trasu už išiel, napíš mi komentár, alebo mi pošli správu. Budem sa tešiť ?.

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.