Z Malej Zachádzky Working holiday víza 2018 – kompletný sprievodca a zoznam krajín

Working holiday víza 2018 - kompletný sprievodca

Článok som kompletne aktualizoval: 11.04.2018

Jedna z najčastejších otázok, ktorú dostávame od všetkých, ktorí sledujú náš príbeh: Ako si financujeme dlhodobé cestovanie? Odpoveď: Niečo sme si usporili počas štyroch rokov práce vo Švajčiarsku a zvyšok zarábame na cestách.

My si nachádzame prácu vďaka working holiday vízam

Voľne preložené ako „pracovné prázdniny“. Ide o najľahší spôsob, ako si počas cestovania po svete legálne a dobre zarobiť. Tieto víza umožňujú mladým ľuďom pricestovať do krajiny, a popri tom si na svoju cestu legálne zarobiť až po dobu jedného roka. Ide o vízovú schému, ktorá je pre Slovákov stále relatívne novinkou a veľa ľudí o nej ešte nevie (v Čechách je povedomie trochu vyššie). My sami sme boli prekvapení, keď sme sa o nich dozvedeli.

Ďalšia otázka hneď bola, kam sa dá vlastne zo Slovenska vycestovať a ako na to. Niečo, čo by malo mať na stránka naše ministerstvo vnútra alebo zahraničných vecí, však samozrejme chýba. A tak sme pre vás pripravil tento článok s kompletným zoznamom krajín, kam sa Slováci a Češi môžu na working holiday dostať, a s presným postupom, ako ich získať.

My sami sa cez working holiday víza vydáme na Nový Zéland. Tak vidíme sa na Zélande? 🙂

Tento článok sme pre vás pripravili, aby ste našli všetky informácie na jednom mieste, vedeli sa na working holiday víza pripraviť a na nič nezabudli. Working holiday víza sme zažili na vlastnej koži. Snažíme sa pravideľne aktualizovať všetky uvedené informácie, avšak napriek tomu, sa tu môžu vyskytnúť nepresnosti. Nie sme ambasáda, ani sprostredkovateľská agentúra, sme jednoducho Nina a Matej z Malej Zachádzky, ktorí sa vám snažia uľahčiť váš výlet. Pre aktuálne podmienky a prípadné zmeny si určite prejdite aj oficálne stránky ambasád (linky sú v článku).

Zoznam krajín kam môžeš vycestovať na working holiday víza v roku 2018

KrajinaKvóty ročneVek (vrátane)PoplatokDĺžkaPricestovať musíš *Viac
🇨🇦 Kanada🇸🇰 315 / 🇨🇿 100018-35226 CAD (asi 148 EUR)1 rokdo 12 mesiacovsprievodca
🇳🇿 Nový Zéland🇸🇰 100 / 🇨🇿 120018-35165 NZD (asi 93 EUR)1 rokdo 12 mesiacovsprievodca
🇦🇺 Austrália🇸🇰 20018-30440 AUD (asi 272 EUR)1 rokdo 12 mesiacovsprievodca
🇯🇵 Japonsko🇸🇰 40018-30zadarmo1 rokdo 3 mesiacovsprievodca
🇰🇷 Južná Kórea🇨🇿 30018-3090 USD (asi 1 964 CZK)1 rok?sprievodca
🇹🇼 Taiwan🇸🇰 100 / 🇨🇿 100🇸🇰 18-35 / 🇨🇿 18-2686 EUR180+180 dní do 12 mesiacovInfo pre SK / CZ
🇨🇱 Čile🇨🇿 20018-30?1 rok?viac informácii
🇮🇱 Izrael🇨🇿 20018-30?1 rok?viac informácii
* Počíta sa odo dňa, kedy ti boli víza udelené
Na prvý pobyt dostaneš 180 dní automaticky. Potom si musíš zažiadať o predĺženie (ďalších 180 dní) najneskôr 15 dní pred koncom prvého pobytu.
🇨🇦

Working holiday víza do Kanady

Kanada nám učarovala len čo sme prekročili Kanadsko-americkú hranicu. Nádherná príroda, moderné, čisté mestá a hlavne otvorení, príjemní ľudia ochotní pomôcť. Áno, a samozrejme, aj Justin Trudeau (kanadský premiér), ktorý zosobňuje šarm tejto krásnej krajiny. Poď sa sem na rok pozrieť cez working holiday víza (cez program ‚International Experience Canada‘, ďalej len IEC) a zaži to všetko na vlastnej koži.

Základné info

Dĺžka pobytu: 12 mesiacov
Pricestovať do Kanady musíš: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 226 CAD (asi 148 EUR)
Potrebný vek: 18-35 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 315 pre Slovensko, 1 000 pre Česko (úspešní uchádzači spĺňajúci podmienky sú vybraní náhodne). Každý rok k oficiálnym kvótam niekoľko prihodia, takže celkový ročný počet udelených víz je vyšší.

Vancouver, Kanada - aj sem sa môžete prísť pozrieť cez working holiday víza

Minimálne prostriedky: Pri vstupe do Kanady potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 2 500 CAD (asi 1 700 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace (koľko presne nie je definované).

Zdravotné poistenie: Počas celého pobytu musíš mať uzatvorené cestovné poistenie liečených nákladov. Môžu od teba vyžadovať potvrdenie o poistení, keď vstupuješ do krajiny. Ak ho nemáš alebo si poistený na kratšiu dobu, môžu ti udelené víza odmietnuť, alebo adekvátne skrátiť.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore. Zamestnanie môžeš zmeniť ľubovoľne veľa krát.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Kanady odísť a pricestovať ľubovoľne veľakrát.

Štúdium alebo kurzy: Počas working holiday víz môžeš v Kanade aj študovať, alebo sa zúčastniť rôznych kurzov. Podmienkou však je, že jednotlivé kurzy nesmú trvať dlhšie ako 6 mesiacov a zároveň nesmú byť súčasťou dlhšieho kurzu. Príklad: Nesmieš prísť do Kanady a cez working holiday víza začať študovať prvý semester bakalárskeho štúdia, lebo síce jeden semester trvá kratšie ako 6 mesiacov, ale je súčasťou dlhšieho (troj- alebo štvorročného) celku.

Predĺženie: Víza v Kanade sa dajú predĺžiť alebo zmeniť na iný typ víz, ale len vo veľmi špecifických podmienkach uvedených na oficiálnych stránkach IEC. Ďalšou možnosťou je zmeniť si víza na turistické, ktoré vám však neumožňujú ďalej pracovať. Ak si chceš zmeniť svoje working holiday víza na turistické, musíš tak urobiť minimálne 30 dní pred vypršaním platnosti tvojich working holiday víz.

Ďalšie podmienky

 • Musíš byť občanom Slovenskej, resp. Českej republiky.
 • Musíš poskytnúť adresu na Slovensku, resp. v Česku počas podania prihlášky.
 • Nesmieš si priniesť so sebou do Kanady dieťa.
 • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Kanade (nárok máš len jedenkrát za život).
 • Ak chceš prísť do Kanady aj s partnerom, každý z vás si musí podať osobitnú prihlášku.

Žiadosť o víza do Kanady

Žiadosť sa podáva elektronicky priamo na stránkach IEC Kanadskej vlády a skladá sa z niekoľkých krokov:

 1. Vytvor si zdarma konto online na stránkach IEC.
 2. Zodpovedz pár základných otázok o sebe a o svojej prihláške elektronicky v tvojom konte.
 3. Ak spĺňaš základné podmienky, tak ťa systém pustí ďalej na vyplnenie svojho IEC profilu.
 4. Odošli svoj profil, čím ťa zaradia do takzvaného „poolu“.
 5. Z „poolu“ sú následne vybraní úspešní kandidáti. Ak sa to stane práve tebe, príde ti pozvánka na žiadosť o pracovné povolenie. Dávaj si pozor, lebo ak pozvánku dostaneš, tak o pracovné povolenie musíš zažiadať do 10 dní od doručenia pozvánky, inak ti prepadne. Pozvánka ti príde do tvojho IEC konta a zároveň dostaneš upozornenie aj na svoj email.
 6. Vyplň si vo svojom konte žiadosť o pracovné povolenie. K tomuto musíš doložiť niekoľko dokumentov v elektronickej podobe.
 7. Po vyplnení žiadosti dostaneš pozývací list alebo „Letter of Introduction“. Pozor, to ešte nie je pracovné povolenie, to dostaneš až pri vstupe do Kanady.
 8. Vydaj sa na cestu do Kanady a zober si so sebou kópiu svojho „Letter of Introduction“. Tento ťa oprávňuje na vydanie pracovného povolenia pri vstupe do krajiny.

Celý proces podania prihlášky nájdeš popísaný aj na oficiálnych stránkach IEC.

Podaj si žiadosť o working holiday víza v Kanade

Len v štyroch krokoch

 1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné podmienky IEC v Kanade.
 2. Pozri si proces podania prihlášky v infografike.
 3. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií.
 4. Ak potrebuješ viac informácii, pozri si Časté otázky a odpovede ohľadom IEC a working holiday víz v Kanade.
🇳🇿

Working holiday víza na Nový Zéland

Nový Zéland je jedna z krajín s najsilnejšou komunitou mladých ľudí, ktorí sem prišli cestovať, a popri tom pracovať. Poskytuje skvelé pracovné podmienky a neskutočnú prírodu, ktorú skrátka musíte vidieť. My na Zéland plánujeme prísť cez working holiday víza začiatkom roku 2018.

Sme na Zélande 🙂

Ak sleduješ náš Facebook, tak určite vieš, že sme práve dorazili na Nový Zéland. Strávime tu rok na Working holiday vízach. Takže ak máš nejaké otázky alebo si tiež na Zélande, napíš nám na Facebooku a môžeme dať stretko alebo pivko.

Základné info

Dĺžka pobytu: 12 mesiacov
Pricestovať na Zéland musíš: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 165 NZD (asi 93 EUR)
Potrebný vek: 18-35 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 100 pre Slovensko, 1200 pre Česko, víza sú prideľované štýlom „kto prvý príde, ten prvý melie“

Scenérie Nového Zélandu vyrážajú dych

Minimálne prostriedky: Pri vstupe na Nový Zéland potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 4 200 NZD (asi 2 600 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch na Zélande. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace (koľko presne nie je definované).

Zdravotné poistenie: Počas celého pobytu musíš mať uzatvorené cestovné poistenie liečených nákladov. Môžu od teba vyžadovať potvrdenie o poistení pri vstupe do krajiny. Ak ho máš uzatvorené na kratšiu dobu ako jeden rok, môžu ti víza adekvátne skrátiť.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore, ale nesmieš zostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako 6 mesiacov. Prácu nemusíš mať vybavenú dopredu, môžeš si ju začať hľadať až po príchode na Nový Zéland. Keď pracuješ, musíš si na Novom Zélande otvoriť účet a vybaviť IRD číslo (kvôli daniam) a na konci pobytu si môžeš nechať časť daní vrátiť. Návod na vrátenie daní pripravujeme. 🙂

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Nového Zélandu odísť a znova pricestovať ľubovoľne veľa krát. Na Vianoce tak doma nemusíš chýbať. 🙂

Štúdium alebo kurzy: Počas working holiday víz môžeš na Zélande aj študovať, alebo absolvovať rôzne kurzy. Celková dĺžka takéhoto vzdelávania však nesmie presiahnuť 6 mesiacov v rámci jedného roka.

Potrebné dokumenty pri príchode na Nový Zéland: Vytlačené potvrdenie o pridelených vízach (pre istotu), cestovný pas platný po celú dobu pobytu + 3 mesiace navyše, doklad o finančných prostriedkoch vo výške 4 200 NZD, doklad o uzatvorenom zdravotnom poistení (kópia poistnej zmluvy), spiatočnú letenku alebo doklad o dodatočných prostriedkoch na jej zakúpenie.

Predĺženie: Working holiday víza na Novom Zélande sa dajú predĺžiť o 3 mesiace, ak si počas svojej working holiday pracoval aspoň 3 mesiace v poľnohospodárstve v oblasti sadenia, údržby, zberu alebo balenia poľnohospodárskych plodín. Avšak nemusíš pracovať pre toho istého zamestnávateľa tri mesiace súvisle. Toto predĺženie je možné dostať len raz. Inou možnosťou je zažiadať si o iné víza, napríklad o turistické, ak chceš na Zélande zostať a ďalej cestovať bez práce.

Ďalšie podmienky

 • Musíš byť občanom Slovenskej, resp. Českej republiky a mať trvalý pobyt na Slovensku, resp. v Česku.
 • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza na Nový Zélande (nárok máš len jedenkrát za život).
 • Na working holiday si so sebou nesmieš priniesť dieťa.
 • Ak máš partnera, ktorý chce pricestovať s tebou, musí si sám podať osobitnú žiadosť o vlastné víza.
 • Ak si sa zdržoval dlhšie ako 3 mesiace počas posledných 5 rokov v jednej z rizikových krajín ktoré NIE SÚ na zozname, musíš pri príchode na Zéland predložiť RTG snímku hrudníka (kvôli tuberkulóze).

Žiadosť o víza na Nový Zéland

Vyplnenie žiadosti je ľahké, ale problém je s kvótami, ktoré sú pre Slovákov a Čechov pridelené. O víza je obrovský záujem. Navyše, sú udeľované spôsobom „kto prvý príde, ten prvý melie“, a tak o tvojom (ne-)úspechu rozhoduje len to, ako rýchlo dokážeš vypísať a odoslať svoju žiadosť. Tento rok (2017) sa víza pre Slovákov minuli za necelé 4 minúty a pre Čechov asi za 20 minút.

Kvóta pre podanie žiadostí sa ovára raz za rok. Pozor, vždy o 10:00 novozélandského času, čo je pre nás polnoc dňa predtým:

 • Pre Slovákov sa otvorí 2. mája 2018 o 10:00 ráno novozélandského času.
 • Pre Čechov bola otvorená 7. marca 2018 o 10:00 ráno novozélandského času. A bol to opäť masaker. Nabudúce sa otvorí až v marci 2019.

Pozor, niekedy sa môže stať, že sa dátum podania prihlášky presunie! Napríklad v roku 2017, keď sme si podávali prihlášku na Nový Zéland my, sme sa prihlásili o polnoci na počítač, len aby sme zistili, že sa dátum otvorenia žiadosti presunul až o jeden mesiac neskôr. Potešilo!

Podaj si žiadosť o working holiday víza na Zélande

Len v dvoch krokoch

 1. Prečítaj si náš článok vyššie a pozri si oficiálnu stránku o working holiday pre Slovákov alebo oficiálnu stránku o working holiday pre Čechov.
 2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií. Pamätaj, kvóta pre Čechov a Slovákov sa otvára len v istý čas.
🇦🇺

Work and Holiday víza do Austrálie

Austrália má veľmi podobný program ako Nový Zéland, ale vyžaduje viac papierovačiek. Paradoxne, pre Slovákov sa tento typ víz nazýva „Work and Holiday“ namiesto working holiday, ktoré sú dostupné pre iné štáty (a je tam podstatne menej papierovačiek). Poďme sa na to pozrieť!

Work and Holiday čoskoro dostupné pre Česko

Mega správy! Work and Holiday v Austrálii bude čoskoro dostupné aj pre Čechov! Dňa 19. októbra 2017 boli podpísané zmluvy. Kedy presne vstúpi tento program do platnosti ešte nie je známe. Keď sa to stane, bude platiť na dva roky na pilotný režim s kvótou 500 miest.

Prečítaj si viac o nových Work and Holiday vízach pre Česko.

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Austrálie musíš prísť: do 12 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: 440 AUD (asi 272 EUR), extra poplatok za platbu kartou
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 200 pre Slovákov, pre Čechov nie je Work and Holiday v Austrálii k dispozícii (to sa zrejme čoskoro zmení)

My dvaja v strede ničoho v austrálskej buši. Working holiday v Austrálii je dobré aj na zarobenie.

Minimálne prostriedky: Pri vstupe do Austrálie potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 5 000 AUD (asi 3 370 EUR) na prvé mesiace v Austrálii. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše (koľko presne potrebuješ, nie je určené).

Zdravotné poistenie: Čisto teoreticky nie je vyžadované, ale Austrálska strana ho silno odporúča. Austrálsky poistný a zdravotný systém ťa počas Work and Holiday kryť nebude, pretože Slovensko nemá s Austráliou uzatvorenú zmluvu (má ju len zopár Európskych krajín). Počas celého pobytu musíte mať uzatvorené cestovné poistenie liečených nákladov. Môžu od vás vyžadovať potvrdenie, keď vstupujete do krajiny.

Podmienky práce: Môžeš si nájsť prácu u akéhokoľvek zamestnávateľa v akomkoľvek odbore, ale nesmieš zostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako 6 mesiacov. Prácu nemusíš mať vybavenú dopredu.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich Work and Holiday víz môžeš z Austrálie ľubovoľne veľakrát odísť a opäť sa vrátiť.

Predĺženie: Work and Holiday víza si môžeš jedenkrát predĺžiť, ale len v prípade, že si počas svojho pobytu v Austrálii pracoval aspoň 3 mesiace v severnej Austrálii v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, v hotelierstve alebo ryboľove (kompletný zoznam prác a teritórii je na stránkach Imigračného úradu Austrálie v sekcii Northern Australia). Tieto víza sa nazývajú Second Work and Holiday víza, pričom tieto sú opäť platné až rok. Ak túto podmienku nespĺňaš, musíš z Austrálie pred uplynutím víz odísť alebo si zažiadať o iné víza.

Štúdium alebo kurzy: Môžete študovať alebo absolvovať rôzne kurzy. Celková dĺžka takého štúdia však nesmie presiahnuť 4 mesiace.

Ďalšie papierovačky: Austrália vyžaduje navyše kopu ďalších dokumentov, a síce:

 • Výpis z registra trestov z každej krajiny, v ktorej si žil dlhšie ako jeden rok v priebehu posledných desať rokov. Ako si oň zažiadať?
 • Musíš doložiť, že máš dostatočné vzdelanie. Pre Slovensko to znamená, že musíš mať buď vysokoškolské vzdelanie (aspoň bakalára), alebo úspešne dokončiť aspoň dva roky bakalárskeho štúdia na vysokej škole (čiže dostať sa aspoň do tretieho ročníka). Kompletné informácie nájdeš na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Education.
 • Musíš doložiť, že máš dostatočnú angličtinu na prácu v Austrálii. Toto je najľahšie doložiť certifikátom, ale niekedy stačí, ak spĺňaš určité podmienky. Zoznam podmienok je tiež na stránkach Austrálskeho imigračného úradu v sekcii Functional English.
 • Musíš si pripraviť kópiu svojho rodného listu, kde sú viditeľné mená oboch tvojich rodičov.
 • A to najlepšie na záver, potrebuješ odporúčací list od Ministerstva vnútra SR. Aby ti ho vystavili, musíš im buď zavolať, alebo poslať email. Tu sú všetky kontakty na Ministerstvo vnútra SR. Nezabudni im povedať, že ide o Work and Holiday víza do Austrálie (podtrieda víz 462). Podľa toho by mali byť schopní to dohľadať a pomôcť ti.

Ďalšie podmienky

 • Musíš byť občanom Slovenskej republiky a mať slovenský pas.
 • Nesmieš si priniesť so sebou do Austrálie dieťa ani inú závislú osobu.
 • V minulosti ti nesmeli byť udelené Work and Holiday víza v Austrálii (nárok máš len jedenkrát za život).
 • Ak chceš prísť do Austrálie aj s partnerom, každý z vás si musí podať osobitnú žiadosť.

Žiadosť o víza do Austrálie

Vyplnenie žiadosti je ľahké, ale problém je s kvótami, ktoré sú pre Slovákov pridelené. Tieto sa však našťastie nemíňajú tak rýchlo ako napríklad na Nový Zéland.

Kvóty na internete nie sú uverejnené oficiálne od imigračného úradu v Austrálii. Keď som sa ich na to pýtal, poslali mi link, kde si môžeš pozrieť zoznam voľných miest, ale ktorý vraj nie je garantovaný (ide o stránky Nemeckej ambasády v Austrálii).

Kvóty sa obnovujú každý rok 1. júla. Sú udeľované spôsobom „kto prvý príde, ten prvý melie“, a tak o tvojom (ne-)úspechu rozhoduje len to, koľko ľudí si o víza zažiadalo pred tebou.

Podaj si žiadosť o Work and Holiday víza do Austrálie

Len v dvoch krokoch

 1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné informácie o work and holiday v Austrálii na oficiálnej stránke imigračného úradu.
 2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií.
🇯🇵

Working holiday víza do Japonska

Od roku 2016 môžu mladí Slováci precestovať aj krajinu vychádzajúceho slnka, a popri tom si na svoje cesty zarobiť. Japonsko je aj náš sen, a tak sa tam cez tieto víza určite plánujeme pozrieť.

O žiadosti o working holiday víza do Japonska napísali aj skvelí blogeri Nomadi.sk, ktorí si týmto procesom už prešli. A napriek tomu, že víza už plne využili, sa plánujú do Japonska znovu vrátiť.

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Japonska musíš prísť: do 3 mesiacov od udelenia víz
Poplatok: nie je
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 400 pre Slovákov, pre Čechov nie je Working holiday v Japonsku k dispozícii

Hora Fuji je dominantou Japonska

Minimálne prostriedky: Nikde online nie sú konkrétne definované, ale zo skúsenosti iných cestovateľov potrebuješ minimálne 3 400 EUR (1 700 EUR na začiatok a ďalších 1 700 na letenku z Japonska naspäť). Ak už máš spiatočnú letenku kúpenú, tak by ti mali uznať aj výpis len s 1 700 EUR.

Podmienky práce: Môžeš pracovať takmer v akomkoľvek odbore. Nesmieš však pracovať v baroch, kabaretoch, nočných kluboch alebo iných zariadeniach „ovplyvňujúcich verejnú morálku v Japonsku“. Čo presne to znamená je ťažké povedať. Z tvojej práce však musí byť jasné, že pracuješ primárne na to, aby si si pokryl náklady na cestovanie a neprišiel si do Japonska na rok len zarobiť. Počas pobytu v Japonsku sa teda (teoreticky) nemôžeš len nabaliť. 🙂

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Japonska odísť a prísť koľkokrát chceš.

Zdravotné poistenie: Čisto teoreticky nie je vyžadované, aspoň nie oficiálne na stránkach japonskej ambasády na Slovensku alebo na stránkach japonskej vlády. Ak s týmto máš praktické skúsenosti, napíš mi do komentárov a ja článok aktualizujem.

Štúdium alebo kurzy: S working holiday vízami môžeš v Japonsku krátkodobo študovať. Hlavným dôvodom návštevy však musí byť dovolenka, čo musí byť zrejmé z tvojho listu, kde popíšeš svoje plány v Japonsku. Konkrétny maximálny čas štúdia nie je daný, takže je to opäť len na posúdení úradníka, či má pocit, že chcete naozaj prísť do Japonska na dovolenku alebo s iným zámerom.

Ďalšie papierovačky: Okrem ostatných dokladov si priprav aj nasledovné:

 • Motivačný list v angličtine, v ktorom popíšeš, prečo chceš do Japonska vycestovať. Z neho by malo byť jasné, že tam chceš hlavne cestovať a na cesty si popri tom zarobiť.
 • Životopis v angličtine.
 • Plán cesty a aktivít v Japonsku v angličtine, po dobu celého pobytu (čiže na jeden rok).
 • Fotografiu s rozmermi 4,5 x 4,5 cm nie staršiu ako 6 mesiacov.

Predĺženie: Predĺženie working holiday víz v Japonsku nie je možné. Navyše si nesmieš zažiadať o víza na pobyt v Japonsku, kým sa tam stále nachádzaš na working holiday vízach.

Ďalšie podmienky

 • Musíš byť občanom Slovenskej republiky a mať slovenský pas.
 • V čase podania prihlášky musíš mať trvalý pobyt na Slovensku.
 • Nesmieš si priniesť so sebou dieťa ani inú závislú osobu.
 • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Japonsku (nárok máš len jedenkrát za život).
 • Ak chceš prísť do Japonska aj s partnerom, každý si musí podať vlastnú žiadosť.

Žiadosť o víza do Japonska

Žiadosť sa podáva osobne cez Japonské veľvyslanectvo v Bratislave. Napíš im, dohodni si s nimi stretnutie a prines so sebou všetky vyššie uvedené dokumenty. Po tomto stretnutí si u seba nechajú na istý čas tvoj pas a vystavia ti potvrdenie o podaní žiadosti. Toto si uschovaj, lebo ho budeš neskôr potrebovať na vyzdvihnutie svojho pasu.

Podaj si žiadosť o working holiday víza do Japonska

Osobne na japonskom veľvyslanectve v Bratislave

 1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné informácie o working holiday v Japonsku na stránkach japonskej ambasády.
 2. Klikni na tlačidlo ‚Kontakt na japonskú ambasádu‘ vedľa. Dohodni si s nimi schôdzku a prines na ňu všetky vyššie uvedené dokumenty.
 3. Postupuj podľa ich inštrukcií až kým ti nevystavia víza.
🇰🇷

Working holiday víza do Južnej Kórei

Zaujímavou možnosťou pre Čechov je working holiday v Južnej Kórei. Síce len zlomok ponuky práce je v angličtine, ale nájsť sa dá. Prípadne sa dá zamestnať niekde, kde stačí len posunková reč. 🙂

Základné info

Dĺžka: 12 mesiacov
Do Južnej Kórei musíte prísť: nie je uvedené
Poplatok: 90 USD (asi 1 964 CZK)
Potrebný vek: 18-30 (vrátane) rokov v deň podania žiadosti
Kvóta (ročne): 300

Ulica v Soule v Južnej Kórei. Working holiday v Kórei je relatívnou novinkou, o ktorej ešte veľa ludí nevie.

Minimálne prostriedky: Na pokrytie prvých mesiacov v Južnej Kórei sa požaduje priniesť výpis z účtu s minimálnymi prostriedkami 4 500 USD (asi 99 300 CZK) plus spiatočné letenky. Ak letenku ešte nemáte, musíte sa preukázať ďalšími 1 200 USD (asi 26 500 CZK) na jej zakúpenie.

Zdravotné poistenie: Potrebuješ potvrdenie o uzatvorenom poistení zdravotných nákladov, a to s minimálnym krytím 60 000 EUR.

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Južnej Kórei ľubovoľne veľakrát odísť a opäť sa vrátiť.

Štúdium alebo kurzy: Na webe sa mi nikde nepodarilo nájsť, či je možné v rámci týchto víz krátkodobo študovať. Ak s týmto máš skúsenosti, napíš nám alebo zanechaj komentár a ja článok akutalizujem.

Ďalšie papierovačky: Na tieto odporúčam kontaktovať Južnú Kórejskú ambsádu v Prahe. Na stránke working holiday víz v Južnej Kórei síce je zoznam potrebných dokumentov, ale rovnako hovoria, že pre každú ambasádu sa môže líšiť.

Predĺženie: Working holiday víza si nemôžeš predĺžiť. Z Južnej Kórei musíš pred vypršaním víz odísť alebo si zažiadať o iné víza.

Ďalšie podmienky

 • Musíš byť občanom Českej republiky a mať český pas.
 • Nesmieš si priniesť so sebou dieťa ani inú závislú osobu.
 • V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza v Južnej Kórei (nárok máš len jedenkrát za život).
 • Ak chceš prísť do Južnej Kórei aj s partnerom, každý si musí podať vlastnú žiadosť.

Žiadosť o víza do Južnej Kórei

Žiadosť sa podáva cez juhokórejské veľvyslanectvo v Prahe. Kontaktuj ich, dohodni si s nimi schôdzku a opýtaj sa na presný zoznam dokumentov, ktoré na schôdzku so sebou musíš priniesť.

Podaj si žiadosť o working holiday víza do Južnej Kórei

Osobne na veľvyslanectve Kórejskej republiky v Prahe

 1. Prečítaj si náš článok vyššie a kompletné informácie o working holiday v Južnej Kórei na stránkach kórejskej vlády.
 2. Klikni na tlačidlo ‚Kontakt na kórejskú ambasádu‘ vedľa. Dohodni si s nimi schôdzku a prines na ňu všetky dokumenty, o ktoré ťa požiadajú.
 3. Postupuj podľa ich inštrukcií až kým ti nevystavia víza.

Ďalšie tipy ako na to

 • Jednou z podmienok získania working holiday víz je preukázať, že si dokážeš pokryť svoje náklady počas prvých pár mesiacov pobytu. Na to potrebuješ mať na účte istý obnos peňazí, ktorý je v niektorých krajinách dosť vysoký. Ak sám toľko peňazí nemáš, môže ti niekto podpísať prehlásenie (ideálne rodičia, prípadne známi v rodine), že ti tvoj pobyt budú financovať a priložiť výpis z ich účtu. Niekedy na hraniciach vyžadovali aj informácie o plate danej osoby a type zamestnania. Pre študentov je tu možnosť zobrať si na čas pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorá je veľmi výhodná a dá sa aj relatívne jednoducho a lacno splatiť.
 • Ak chceš mať istotu a preukázať sa po príjazde platnou letenkou späť, môžeš si skúsiť zakúpiť flexibilnú letenku. Bývajú drahšie ako tie obyčajné, ale mnohé z nich je možné zrušiť úplne bez poplatku až pár týždňov pred odletom. Stačí si jednu kúpiť, preukázať sa ňou a po príjazde do krajiny ju zrušiť. Novú a lacnejšiu letenku si kúpiš, keď sa tvoj odjazd začne naozaj blížiť.
 • Tvoje víza sú viazané na tvoj pas, s ktorým si podávaš žiadosť. Preto, ak si chceš vybaviť nový pas, urob tak skôr, ako si podáš žiadosť. Ak tak neurobíš, môžeš si žiadosť preniesť na nový pas. Sú to ale zbytočné opletačky, ktorým sa môžeš ľahko vyhnúť.

6 KOMENTÁRE

 1. Senzačný článok. Škoda, že nespĺňam vekový limit. Ale aj tak je to úžasné, kam sa všade dá dostať a ešte si aj zarobiť.

  • To je pravda, možností je veľa. O víza na Zéland je veľký záujem, ale do Japonska, Austrálie a ostatných krajín celkom nízky. To ma vždy prekvapuje – veď aj v Japonsku je krásne.

  • Nazdar, áno, oficiálne musíš vycestovať z Kanady a opäť vstúpiť do nej cez niektorý z hraničných vstupov, prípadne cez letisko, aby si výmenou za svoj POE (Point of Entry) list dostal pracovné vízum do pasu.

   Je to schované aj na stránkach IEC tu: http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/questions-answers-by-topic.asp?top=25 v časti „Can I come to Canada before I receive my POE Letter?“:

   If you are in Canada when you receive your Letter of Introduction, you must:
   • leave the country, and
   • re-enter at any port of entry to receive your work permit.

   Drž sa, užívaj Kanadu a napíš potom, akú si mal skúsenosť na hraniciach! 🙂

 2. Ahojte, musim povedat ze ste dali dokopy paradny clanok!! mate pravdu ze tieto informacie by mali byt v prvom rade pristupne na oficialnych strankach MZV SR ale to by sme sa nikdy nedockali :/ Uz dlhsie sa pohybujem v tejto oblasti a kazdy kto ma rovnake pohnutky ako ja oceni tento clanok 😉

  Len jedna mala otazocka. Horwe v tabulke mate uvedene ze do Juznej Korei je mozne dostat sa aj zo Slovenska (kvota 300) ale na oficianych strankach aj nizsie vo vasom clanku sa pise ze tato moznost je urcena len pre bratov Cechov. Viete na to mrknut a urobit soucble-check? Dakujem!! Posielam pozdravy z Vancouveru 🙂

  • Ahoj Livi, super postreh!! 🙂 Článok som už upravil, asi to bola len copy paste chybička. Plný súhlas, od MZV by sme sa toho určite nedočkali. Tí majú iné starosti, však… 😉

   Vancouver v najlepšom závidíme, obaja sme si to mesto zamilovali počas našej krátkej návštevy minulý rok. Je to úžasné mieseto. Si tam cez working holiday víza alebo na stálo??

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here