Home Working Holiday Nový Zéland – Návod pre rok 2020

Working Holiday Nový Zéland – Návod pre rok 2020

4

Článok som kompletne aktualizoval: 23.11.2019

Okej. Pravdepodobne si našiel tento článok preto, že rozmýšľaš nad tým ísť na Nový Zéland cez working holiday víza. Dám ti jednu radu. Nerozmýšľaj a choď!!

Na Novom Zélande som strávil na working holiday vízach jeden z najlepších rokov môjho života.

Pocit absolútnej slobody, státisíce otvorených mladých ľudí, veľa možností zarobiť si slušné peniaze, to všetko zabalené v šate prekrásnej divokej prírody. K tomu ešte jediné miesto na svete, kde uvidíš veľryby, tučniaky, Kea papagáje, alebo aj takéhoto malého krásavca:

V tomto článku nájdeš všetky informácie o tom, ako víza na Nový Zéland získať a ako si aj tvoj najlepší rok v živote užiť naplno.

Zaujímajú ťa aj iné krajiny ako Nový Zéland? Slováci a Češi môžu vycestovať až do ôsmich krajín, z ktorých každá má svoje špecifiká. Prečítaj si aj môj kompletný návod k working holiday vízam do každej krajiny pripravený špeciálne pre Slovákov a Čechov.

Čo sú working holiday víza na Novom Zélande?

Tieto víza umožňujú mladým ľuďom vo veku od 18 do 35 rokov (vrátane) pricestovať na Nový Zéland a popri tom si na svoju cestu legálne zarobiť až po dobu jedného roka, s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace.

Nový Zéland nie je najlacnejšou krajinou a tak je to ideálny spôsob, ako ho precestovať a zároveň si na pobyt vďaka working holiday vízam aj zarobiť.

Ako je to s prácou na Zélande?

Na Zélande naozaj nie je problém nájsť si prácu. Minimálna mzda je aktuálne 17,70 NZD (každoročne sa zvyšuje), čo je asi 9.83 EUR na hodinu. Neporovnateľné so Slovenskom, a na Zélande si tak môžeš okrem pokrytia nákladov na cestovanie aj veľmi príjemne zarobiť.

Väčšina backpackerov pracuje za minimálnu vzdu, ale nie je výnimkou vidieť ľudí pracovať aj za 20 NZD (asi 11.11 EUR) na hodinu (toľko som mal ja za výpomoc na stavbe), alebo viac.

Keď pracuješ, musíš si na Novom Zélande otvoriť bankový účet a vybaviť IRD číslo (kvôli platbe daní). Zo mzdy ti zamestnávateľ automaticky strháva daň, najčastejšie vo výške 15%. Časť odvedenej dane si po skončení daňového roka môžeš nechať vrátiť.

Veľa ľudí si myslí, že pred príchodom na Nový Zéland musíš mať dopredu vybavenú prácu. Nie je to tak.

Pred príchodom na Nový Zéland nemusíš mať vybavenú prácu. Jednoducho prídeš a niečo si nájdeš na mieste.

Mladí ľudia na Zélande pracujú spravidla v zbere alebo balení plodov (tzv. packhousy – kiwi, hrozno, čerešne, jablká) alebo starostlivosť o stromy (strihanie, prebierka), vo vinohradoch (strihanie, viazanie), ale je možné nájsť si prácu aj v iných odboroch. Bežná je výpomoc na stavbe alebo výsadba stromčekov.

Je možné nájsť si aj prácu v hospitality, ako napríklad práca v kaviarni či reštauráciach, ale na Zélande je to trochu komplikovanejšie – mnohí zamestnávatelia totiž vyžadujú prax a/alebo aj formálne vzdelanie. Trochu praštené, ale je to často tak.

Pre jedného zamestnávateľa môžeš pracovať maximálne 6 mesiacov. Dávaj preto trochu pozor. Ak máš záujem nájsť si prácu vo svojom odbore (napríklad ak si programátor), práca sa nájsť dá, ale toto obmedzenie mnohých zamestnávateľov odrádza brať ľudí s working holiday vízami.

🇳🇿

Základné info k working holiday vízam na Novom Zélande

Kvóta ročne🇸🇰 100 / 🇨🇿 1200
Potrebný vek18-35 (vrátane)
Poplatok280 NZD (asi 155 EUR)
Dĺžka1 rok¹
Pricestovať musíšdo 12 mesiacov
od udelenia víz
Minimálna mzda17,70 NZD (asi 9.81 EUR)
Môžeš počas
pobytu študovať?
áno
Max. dlžka
práce pre
1 zamestnávateľa
6 mesiacov
Minimálne prostriedky
pred príjazdom
4 200 NZD (asi 2,328 EUR)
¹ Možné predĺžiť o ďalšie 3 mesiace (ak splníš všetky podmienky) za 280 NZD navyše

Podmienky získania working holiday víz na Zéland

Minimálne prostriedky na prvé dni: Pri vstupe na Nový Zéland potrebuješ mať so sebou výpis z účtu, na ktorom máš minimálne 4 200 NZD (asi 2,334 EUR) na pokrytie nákladov v prvých mesiacoch na Zélande. Ak ešte nemáš kúpenú spiatočnú letenku domov, potrebuješ sa preukázať „dostatočnými prostriedkami“ na jej zakúpenie navyše k peniazom na prvé mesiace (koľko presne nie je definované).

Čo s financiami: Ak sám toľko peňazí nemáš, môže ti niekto podpísať prehlásenie (ideálne rodičia, prípadne známi v rodine), že ti tvoj pobyt budú financovať a priložiť výpis z ich účtu. Niekedy na hraniciach vyžadovali aj informácie o plate danej osoby a type zamestnania. Pre študentov je tu možnosť zobrať si na čas pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorá je veľmi výhodná a dá sa aj relatívne jednoducho a lacno splatiť.

Platný pas 15 mesiacov dopredu: Dávaj pozor, pre podanie žiadosti o working holiday víza musíš mať cestovný pas platný minimálne 15 mesiacov od doby, kedy plánuješ vstúpiť do zeme (dátum plánovaného vstupu sa uvádza do elektronickej žiadosti o víza, kde ti túto podmienku hneď elektronicky skontrolujú).

Zdravotné poistenie: Počas celého pobytu musíš mať uzatvorené cestovné poistenie liečebných nákladov. Môžu od teba vyžadovať potvrdenie o poistení pri vstupe do krajiny. Ak ho máš uzatvorené na kratšiu dobu ako jeden rok, môžu ti víza adekvátne skrátiť.

Extra úrazové poistenie na Zélande: Keď prídeš na Nový Zéland (aj keď si len turista alebo občan inej krajiny), si automaticky krytý špeciálnou úrazovou schémou „Accident Compensation Corporation“ (ACC). Tá ťa kryje v prípade ošetrenia nutného z dôvodu úrazu. Nepokrýva však úplne všetky náklady, a preto ti určite odporúčam sa pred odchodom na Nový Zéland poistiť cestovným poistením. Prečítaj si viac o ACC na stránkach Accident Compensation Corporation (ACC).

Počet vstupov do krajiny: Počas doby platnosti tvojich working holiday víz môžeš z Nového Zélandu odísť a znova pricestovať ľubovoľne veľakrát. Na Vianoce tak doma nemusíš chýbať, teda ak ti nevadí znova absolvovať ten 27+ hodinový let. ??

Medical check: Ak si sa zdržoval dlhšie ako 3 mesiace počas posledných 5 rokov v jednej z rizikových krajín ktoré NIE SÚ na zozname, musíš pri príchode na Zéland predložiť RTG snímku hrudníka (kvôli podozreniu na tuberkulózu).

Občianstvo: Musíš byť občanom Slovenska, resp. Českej republiky a mať trvalý pobyt na Slovensku, resp. v Česku.

Môžeš ich získať iba raz za život: V minulosti ti nesmeli byť udelené working holiday víza na Nový Zélande (nárok máš len jedenkrát za život). Ak chceš, môžeš si ich však predĺžiť.

Nemôžeš si so sebou zobrať nikoho na tebe závislého: Na working holiday si so sebou nesmieš priniesť dieťa. Ak máš partnera, ktorý chce pricestovať s tebou, musí si sám podať osobitnú žiadosť o vlastné víza. Vo výnimočných prípadoch je možné získať víza navyše aj pre svojho partnera, musíš však dokázať (papierovačky), že ste spolu už dlho.

Žiadosť zo Zélandu: O working holiday víza si môžeš zažiadať aj zo Zélandu. Ak sa na to chystáš, musíš zadať počas žiadosti novozélandskú adresu a neskôr doložiť lekársku prehliadku (medical check) a röntgen hrudníku (kvôli tuberkulóze). Takáto prehliadka bola v čase písania tohto článku najlacnejšia v Aucklande a v čase písania tohto článku stála 270 NZD (asi 150 EUR). Po absolvovaní prehliadky lekár pošle údaje priamo imigračnému úradu elektronicky. Ak by sa to z nejakého dôvodu nedalo, tak tu sú linky na potrebné formuláre, aby si si to vedel vybaviť sám: Medical Check certificateX-ray certificate

Pred skončením víz musíš zo Zélandu odísť: Pre všetkých šetrivých, NIE, aj keď je letenka o deň či dva po skončení víz lacnejšia, NIE JE v poriadku zostať v krajine trochu dlhšie. Ak to urobíš, tak si ťa pred odletom na letisku odstavia a začnú to s tebou riešiť.

Príchod na Nový Zéland

Potrebné dokumenty pri príchode na Nový Zéland: Vytlačené potvrdenie o pridelených vízach (pre istotu, ale nevyžaduje sa, tvoje víza nájdu podľa tvojho pasu v systéme), cestovný pas platný po celú dobu pobytu + 3 mesiace navyše, doklad o finančných prostriedkoch vo výške 4 200 NZD, doklad o uzatvorenom zdravotnom poistení (kópia poistnej zmluvy), spiatočnú letenku alebo doklad o dodatočných prostriedkoch na jej zakúpenie.

Musíš byť čistý: Nehovorím teraz o drogách, ale o tvojom odeve, topánkach a batohu. Nový Zéland si prísne stráži svoju biodiverzitu, ktorú môžeš narušiť tým, že im zavlečieš nejaký iný živočíšny druh alebo semienko v hline na topánkach. Ak nemáš čisté veci, musíš si ich na mieste pred kotrolou vybaliť a vyčistiť, alebo ich na mieste vyhodiť.

Ochrana biodiverzity: V lietadle pred príchodom na Zéland dostaneš do ruky malý formulár, v ktorom musíš priznať, čo na Zéland privážaš vo svojej batožine. Konkrétne ich zaujíma akékoľvek ovocie, plody, orechy, semiačka (aj Fit tyčinky a podobné!). Nevypĺňaj ho automaticky bez rozmyslu, ale ZAMYSLI SA a odpovedaj na všetky otázky PRAVDIVO. Ak niečo priznáš, nie je nevyhnutné, že ti danú vec zabavia. Ale ak zabudneš napríklad priznať jablko, ktoré si so sebou nesieš na desiatu, dostaneš automaticky 200 NZD pokutu (za 111 EUR to bude najdrahšie jablko v tvojom živote). A áno, nájdu ti ho, lebo na letisku majú na to špeciálne cvičené psy.

Ak máš problém s angličtinou: Pozri si tento formulár dopredu, vytlač si ho a vyplň si skušobnú kópiu doma, keď máš čas si preložiť všetko, čomu nerozumieš. Zober si ho so sebou a v lietadle ho len prepíš. Aktuálnu verziu formulára nájdeš priamo na stránkach imigračného.

Predĺženie víz alebo ak chceš zostať dlhšie (čo určite chceš!)

Working holiday víza na Novom Zélande sa dajú predĺžiť o 3 mesiace, ak si počas svojej working holiday pracoval aspoň 3 mesiace v poľnohospodárstve v oblasti sadenia, údržby, zberu alebo balenia poľnohospodárskych plodín. Nemusíš pracovať celé tri mesiace pre toho istého zamestnávateľa a dokonca ani nie tri mesiace súvisle.

Toto predĺženie je možné dostať len raz a len na tri ďalšie mesiace, takže v praxi to nie je taký dobrý deal ako napríklad v Austrálii, kde je možné získať predĺženie až dvakrát a zakaždým až o ďalší rok (dokopy tak môžeš zostať v Austrálii až tri roky).

Ďalšia možnosť, ako zostať na Zélande dlhšie, je zažiadať si o iné víza, napríklad o turistické a ďalej cestovať bez práce. Nevýhoda je, že predĺženie stojí opäť ďalších 280 NZD (asi 156 EUR) podľa typu víz, takže s nimi vo svojom rozpočte počítaj.

Ako víza na Nový Zéland získať? Je to masaker

Áno, je to masaker. Vyplnenie žiadosti je ľahké, ale problém je s kvótami, ktoré sú pre Slovákov a Čechov pridelené. O víza je obrovský záujem. Navyše, sú udeľované spôsobom „kto prvý príde, ten prvý melie“, a tak o tvojom (ne-)úspechu rozhoduje len to, ako rýchlo dokážeš vypísať a odoslať svoju žiadosť. Tento rok (2019) sa víza pre Slovákov minuli za necelé 4 minúty a pre Čechov asi za 20 minút.

Kvóta pre podanie žiadostí sa otvára raz za rok. Pozor, vždy o 10:00 novozélandského času, čo je pre nás polnoc dňa predtým. Tak bacha na to!

  • Pre Slovákov (??) je k dispozícii 100 miest a kvóta sa otvorí 30. apríla 2020 o 10:00 ráno novozélandského času. A bude to zase určite masaker.
  • Pre Čechov (??) je k dispozícii 1200 miest a kvóta sa otvorí 5. marca 2020 o 10:00 ráno novozélandského času.

Niekedy sa môže stať, že sa termín podania prihlášky presunie! Napríklad v roku 2017, keď som si podával prihlášku na Nový Zéland ja, som sa prihlásil o polnoci na ich stránku, len aby som zistil, že sa dátum otvorenia žiadostí presunul až o jeden mesiac neskôr. Potešilo!

Ako vyplniť prihlášku rýchejšie?

Pri vyplnení prihlášky rozhodne o tom, či víza získaš alebo nie, len rýchlosť akou ju dokážeš správne vyplniť. Nie je náhoda, že 90% Slovákov, ktorých stretneš na Zélande na working holiday vízach sú IT-čkári, ktorí s počítačmi pracujú denne. Je to spravodlivé? Jednoznačne nie.

Ako si teda zlepšíš šancu a vyplníš svoju prihlášku rýchlejšie? Čítaj ďalej!

Priprav si odpovede v Exceli

Priprav si odpovede na všetky otázky dopredu v Exceli a prekopíruj ich do formuláru, keď sa kvóta otvorí. Ušetríš tým veľa času a vyhneš sa preklepom.

Poriadne si to dopredu nacvič a buď si istý, že svoj Excel aj formulár dobre poznáš, aby ťa pri vypĺňaní nič nezaskočilo. Počkaj… neprekopíroval si práve svoje prvé meno do políčka „Priezvisko“?

Vyskúšaj si vyplniť formulár na "nečisto" na inom štáte

Zatiaľ čo k prihláške do slovenskej kvóty sa nedostaneš až kým sa neotvorí, môžeš si vyskúšať vyplniť formulár „na nečisto“ na inom štáte, ktorý má kvótu otvorenú celoročne, napríklad Nemecko. Uvidíš, ako formulár reálne vyzerá a budeš lepšie pripravený na „deň D“.

Dávaj si fakt pozor, aby si takúto skúšobnú prihlášku nechtiac neodovzdal. Môže to byť totiž považované za poskytnutie nepravdivých informácií a tvoja ostrá prihláška neskôr zamietnutá.

Vyplň celý formulár automaticky s rozšírením Autofill

Najrýchlejší spôsob, ktorý som pri vypĺňaní použil aj ja (a vyšlo to!). Zadarmo si stiahni malý šikovný program Autofill ako rozšírenie pre prehliadač Chrome, nastav si ho a on ti v „deň D“ vyplní celý formulár automaticky. Vyhneš sa preklepom, pretože si odpovede pripravíš dopredu a je to veľmi rýchle.

Nastavenie Autofillu však asi nezvládne každý, a preto chystám článok, v ktorom ti s tým pomôžem.

> Autofill si môžeš stiahnuť tu

Podaj si žiadosť o working holiday víza na Zélande

  1. Prečítaj si môj článok vyššie a pozri si oficiálnu stránku o working holiday pre Slovákov alebo oficiálnu stránku o working holiday pre Čechov.
  2. Klikni na tlačidlo ‚Vytvor si konto a podaj žiadosť‘ vedľa a postupuj podľa inštrukcií. Pamätaj, kvóta pre Čechov a Slovákov sa otvára len v istý čas.

Nezmestil som sa do kvóty. Čo s tým?

Hlavne nevešaj hlavu. Kope ľuďom sa to nepodarí, lebo množstvo víz je každoročne naozaj veľmi malý.

Na Zéland môžeš stále prísť, napríklad na turistické víza bez možnosti pracovať. Ak prácu na Zélande potrebuješ, môžeš sa skúsiť prihlásiť na kurz, ktorý trvá dlhšie ako 14 dní, čím získavaš možnosť získať študentské víza a popri nich pracovať.

Rovnako môžeš vyskúšať nájsť si prácu na plný pracovný úväzok, čím môžeš dostať pracovné víza až na 30 mesiacov. Nič nie je nemožné.

No a ďalšia možnosť je samozrejme skúsiť to zase o rok. Oproti ostatným budeš mať výhodu. Zatiaľ čo mnohí budú vypĺňať prihlášku prvýkrát, ty už budeš ostrieľaný lišiak a vyplníš ju rýchlejšie.

Krátky záver

Working holiday víza sú jedným z najlepších spôsobov ako spoznať krajinu a popri tom nezostať na mizine. Je fantastické mať takúto možnosť, o ktorej sa našim rodičom ani nesnívalo.

Sám som ju už niekoľkokrát využil a cez working holiday víza som navštívil už Nový Zéland a Austráliu. Tak čo, vidíme sa o rok v Kanade? ?

Tento článok som pre teba pripravil, aby si našiel všetky informácie na jednom mieste, vedel sa na working holiday víza pripraviť a na nič nezabudol. Working holiday víza som si zažil na vlastnej koži. Snažím sa pravidelne aktualizovať všetky uvedené informácie, avšak napriek tomu sa tu môžu vyskytnúť nepresnosti. Nie som právnik, slovenská ambasáda (naštastie!), ani sprostredkovateľská agentúra, som jednoducho Matej z Malej Zachádzky, ktorý sa ti snaží pomôcť a uľahčiť ti výlet. Pre aktuálne podmienky a prípadné zmeny si určite prejdi aj oficálne stránky ambasád (všetky linky sú v článku).

Ďakujem za prečítanie

Ahoj! Som obyčajný chalan zo Slovenska zbalený v malom ruksaku, ktorý sa už tri roky túla po svete. Cestovanie je môj život a tak pomáham ostatným Slovákom k skvelým cestovateľským zážitkom.

Pridaj sa k ďalším už vyše 500+ cestovateľom, ktorí pravidelne dostávajú tie najlepšie tipy ako cestovať lepšie a za menej!

4 komentáre
  1. Ahoj Matej, chcem sa opýtať kde nájdem formulár na víza na Nový Zéland (ktorý si môžem predpripraviť). A ako teda funguje Autofill.

    Ďakujem ti za pomoc! 🙂

    • Ahoj Barbara

      Formulár na predpripravenie nájdeš rovno vo Working Holiday sekcii na stránkach imigračného Nového Zélandu. A funguje to tak, že si otvoríš prihlášku pre inú krajinu, ktorá má kvóty otvorené stále, napríklad Nemecko. Pozrieš sa, ako formulár vyzerá, ale NEODOŠLEŠ ho (a to je fakt dôležité 😀 viacerým známym sa stalo, že nakonci ťukli aj keď nechtiac na Submit/Odoslať a bolo vymaľované). 😀

      Ako funguje autofill je dosť veľká otázka, ale v princípe funguje tak, že ti beží v prehliadači. Keď si na formulári a vyplníš ho, predtým, ako klikneš Next (na vyplnenie ďalšej stránky prihlášky), tak povieš autofillu, aby si zapamätal odpovede, ktoré si práve do formulára vypísala. Takto doňho postupne uložíš každú stránku formulára, keď si vypĺňanie len skúšaš (napríklad na Nemecku). No a potom v deň D a v hodinu H klikáš len Next, Next, Next a autofill už slovenský alebo český formulár vypna za teba. Dokáže to, lebo ten nemecký je rovnaký ako slovenský a český.

      Ak máš viac otázok, kľudne mi napíš cez Insta a môžeme sa na to pozrieť spolu. 🙂

  2. Ahoj Matej, pls vieme aspoň približne,kedy by mali byt viza spustené pre Slovákov? Pýtam sa v súvislosti s pozastavením kvôli Covid 19 ???

    Ďakujem

    • Ahoj Idka, Nový Zéland zrušil otvorenie nových kvót na Working holiday. Zrušili to pre všetky krajiny, ktorých kvóty sa mali otvoriť v ďalších 6 mesiacoch a medzi nimi je aj Slovensko. Bohužiaľ. ? Tento rok to asi nepôjde.
      Povedali, že to bude zrušené až do odvolania, čo príde ktovie kedy ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here