Z Malej Zachádzky Tipy na cesty Európa Ako precestovať Švajčiarsko dobre a lacno

Ako precestovať Švajčiarsko dobre a lacno

Švajčiarsko je extrémne pekná, extrémne čistá a EXTRÉMNE drahá krajina. Nápad odcestovať na dva roky okolo sveta sa zrodil práve keď sme žili tu. Aj vďaka tomu, že sa nám z miestnych platov podarilo ušetriť.

Švajčiarsko má všetko – metropolitné mestá, čistý vzduch, krásne jazerá a neuveriteľné výhľady. Väčšina turistov, ktorí cestujú s obmedzeným rozpočtom, sa mu spravidla vyhýba. To je chyba. Aj keď je Švajčiarsko veľmi drahé, môže v ňom človek zažiť a vidieť neuveriteľné veci, ak vie, ako na to. Čítajte ďalej o tom, ako sme precestovali Švajčiarsko my na študentskom rozpočte.

Ako ušetriť vo Švajčiarsku

Používajte Sparbilette – Cestovanie vo Švajčiarsku hromadnou dopravou je veľmi drahé. Napríklad, bežný lístok na vlak Zürich – Bern jedným smerom stojí 51 CHF (spiatočný stojí raz toľko!). Ako teda ušetriť? SBB ponúka takzvané „Sparbilette“, ktoré sú na konkrétny spoj v konkrétnom čase a stoja často aj polovicu ceny normálneho lístka. Dajú sa kúpiť až dva týždne dopredu a na niektoré linky sa míňajú veľmi rýchlo.

Privezte si vlastné auto zo zahraničia – Ak idete cestovať po Švajčiarsku na krátky čas, privezte si so sebou svoje auto. Výde vás lacnejšie ako cestovanie hromadnou dopravou, najmä ak viete auto plne obsadiť. Parkovanie vo väčších mestách je drahé. V bielych parkovacích zónach je parkovanie na krátky čas zdarma, za modré sa platí (napríklad v Zürichu stojí denné parkovné 15 CHF). Každé mesto má vlastné pravidlá na parkovanie, takže si ich pozrite predtým, ako sa vydáte na cestu. Parkovanie v modrých zónach v noci (od 21:00 – 09:00 ráno) je často zadarmo, takže ideálne je byť s autom mimo mesta a na noc parkovať zadarmo.

Používajte WiFi zdarma na vlakovej stanici – Drvivá väčšina veľkých staníc vo Švajčiarsku poskytuje pripojenie na WiFi na hodinu zadarmo. Pripojenie je tam super, často podstatne lepšie ako v kaviarniach, kde WiFi veľa pripojených ľudí často nedáva.

Staňte sa vegetariánom – mäso je vo Švajčiarsku všeobecne veľmi drahé, hlavne hovädzie. Veľa ľudí po presťahovaní do Švajčiarska obmedzia mäso, lebo je skrátka príšerne drahé. Ak chcete ušetriť, kúpte si mäso za hranicami (pozor na dovozné kvóty). Toto funguje výnimočne dobre napríklad v Baseli, kde sme s kamarátmi pred opekačkou vždy vybrali do Nemecka na nákupy.

Pite vodu z verejných fontán – v iných krajinách nemysliteľné, ale vo Švajčiarsku je tečúca voda z verejných fontán perfektne vhodná na pitie. Prineste si vlastnú fľašku a dopĺňajte. 0,5l PETka pitnej vody stojí v obchode bežne cez 1,20 CHF. Tie paniaze sa dajú utratiť na niečo zaujímavejšie ako na vodu.

Číhajte na zľavy na potraviny po 17:00 – Množstvo známych obchodných reťazcov predáva po piatej hodine potraviny, ktoré sú tesne pred koncom záruky, so zľavami 25-50%. O tomto čase sa po obchode prechádzajú predavači so zľavovými nálepkami a lepia ich na všetko možné. Skvelý spôsob, ako si dopriať kvalitné švajčiarske syry, mäso, alebo fondue za nešvajčiarsku cenu.

Používajte bicykle zdarma – Vo väčších mestách sa dá prenajať bicykel zdarma na celý deň, čo je super deal! Záloha je okolo 20 CHF a bicykel môžete mať celý deň. Môžete si ho nechať aj cez noc za príplatok 10 CHF, za čo máte bicykel prenajatý na dva dni a to je podstatne menej, ako v iných európskych mestách. Niekde dokonca nemusíte bicykel vrátiť na pôvodnú stanicu, ale kde chcete!

Typické ceny

Ubytovanie – Podobne ako všetko vo Švajčiarsku je aj ubytovanie veľmi drahé. Posteľ v hosteli vo viaclôžkovej izbe stojí cca 30 CHF na osobu, zatiaľ čo izba pre dvoch so spoločnou kúpeľňou vás vyjde kdekoľvek medzi 80-110 CHF na noc. Veľa záleží na polohe a čase, v ktorom sa chcete ubytovať. Väčšina hostelov a hotelov poskytuje WiFi a posteľné prádlo zdarma. My sme napríklad v malom mestečku Liestal v blízkosti Baselu v čase, keď sa v Baseli konala Fasnacht, zaplatili za peknú izbu so spoločnou kúpeľňou 110 CHF na noc. To je dosť aj na Európske krajiny. Krajšia izba pre dvoch s kompletnou výbavou (kúpeľňa a WC) vás odľahčí asi o 120-180 CHF na noc.

Doprava – Lístky na autobusy a električky v meste stoja od 3-6 CHF, celodenné 8-12 CHF, podľa toho, koľko zón potrebujete. Vlaky medzi mestami sú veľmi drahé – napríklad za spiatočný lístok z Zürichu do Baselu (cca 80km trasa) necháte 68 CHF (!). Autobusy medzi mestami vo všeobecnosti neexistujú, takže alternatívou je často len s niekým sa zviezť, aj keď stopovanie vo Švajčiarsku je celkom vzácne. Dobrou alternatívou je napríklad Bla Bla Car, kde sa môžete s niekým zviezť zadarmo alebo za menší poplatok ako na Taxík alebo Uber.

Aktivity – Výlety do prírody a do Álp v rámci Švajčiarska sú drahé, ale jednoznačne sa oplatia. Najlepšie sa do kopcov dostanete zubačkou alebo lanovkou, kde vás spiatočný lístok vyjde kdekoľvek medzi 40 CHF (Hora Rigi pri Luzerne) až po 200 CHF (zubačka na Jungfraujoch, takzvaný „vrchol Európy“). Vstupné do múzea stojí asi 10-15 CHF, s ISIC kartou sú často lacnejšie. Denný lístok na lyže stojí niekde medzi 27-75 CHF, veľa záleží na tom, kam idete.

Jedlo – Reštaurácie a kaviarne sú vo všeobecnosti veľmi drahé. Pre predstavu, káva v bežnej kaviarni stojí okolo 6 CHF (v Starbuckse je veľká káva za 8 CHF), denné menu stojí cca 20-25 CHF (ázijská alebo burger), zatiaľ čo v normálnej reštaurácii necháte za jedlo s prílohou minimálne 30 CHF (bez nápojov). Najlepšie je variť si vlastné jedlá z vecí kúpených v potravinách, ktoré sú síce tiež drahé v porovnaní s inými krajinami, ale rozdiely sú podstatne zmysluplnejšie. Bochník chleba stojí okolo 1,10 CHF, balík cestovín stojí asi 1,50 CHF. Ostatné potraviny si približne raz tak drahé ako na Slovensku, pričom všetko vyrobené vo Švajčiarsku je drahé (kilo jabĺk asi 3,50 CHF, dvojkilový balík zemiakov asi 4 CHF). Za týždeň tak miniete na bežné veci asi 70-90 CHF. Bežné pivko v plechovke z potravín stojí 1,70 CHF (v akcii alebo lacnejšie pivo sa dá zohnať aj za 1,- CHF za plechovku) a fľaša vína asi 10-15 CHF. Okrem nízkonákladových obchodov ako Lidl a Aldi, ktoré sú často ďaleko od centra mesta, sa dá nakupovať v dvoch hlavných obchodoch Coop, Migros, Spar a Denner (približne rovnaké ceny). Tieto majú často dobré zľavy na rôzne potraviny, preto je dobré pozrieť si aktuálne zľavy a ísť na istotu. Ak nemusíte, nekupujte nič v menších obchodoch ako Kiosk, Coop Pronto a Migrolino – všetko majú asi o 20-30% drahšie ako v bežných potravinách.

Na čo si dať vo Švajčiarsku pozor

Nepožičiavajte svoje auto miestnym – Nie, auto vám nikto neukradne :). Ak však cestujete Švajčiarskom s miestnymi a chcete sa vystriedať za volantom, dávajte si pozor. Ak má niekto trvalý pobyt vo Švajčiarsku, nesmie šoférovať žiadne auto na zahraničných značkách, inak mu hrozí pokuta. Pritom nezáleží na národnosti ani na vodičskom preukaze, rozhoduje miesto bydliska. Švajčiari sa tak chránia pred tým, aby si ľudia registrovali autá v zahraničí, kde je poistné často podstatne lacnejšie.

Čo sa nám najviac páčilo

Navštívte Zürich – najväčšie mesto Švajčiarska. Prežili sme tu väčšinu času pred našou cestou okolo sveta. Čaká vás v ňom všetko, čo ponúka metropola, zabalené v háve väčšieho mestečka. Napriek tomu, že je domovom mnohých skvelých kaviarní, klubov a „hipsterských“ reštaurácii, Zürich má len okolo 380 000 obyvateľov, čo je na mesto jeho významu veľmi málo. a je to vidieť.

Nechajte sa uniesť zlatou cestou Luzernom a horou Pilatus – Asi neexistuje švajčiarskejšie mesto ako Luzern. Malé mestečko s krásnou starodávnou architektúrou postavené pri jazere. Spoločnosť Pilatus Bahnen tam poskytuje takzvanú Zlatú cestu na horu Pilatus s plavbou parníkom po jazere, z ktorých obe sú jednoducho nezabudnuteľný zážitok.

Naše príbehy zo Švajčiarska